İlmi Ümerov: Kırım Platformunun gelecekteki etkinliği Ukrayna'ya bağlı

Haberler
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 16:26
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 16:26

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Platformu Açılış Zirvesine 40’tan fazla ülkenin katılmasını büyük bir başarı olarak nitelendirirken, platformun gelecekteki etkinliğinin Ukrayna’ya bağlı olduğunu vurguladı.

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, bugün Kıyiv’de düzenleniyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Kırım Haber Ajansına (QHA) Kırım Platformu Açılış Zirvesini değerlendirdi. Kırım Platformunda birçok devletin temsil edildiğini belirten Ümerov, “Ülke liderlerine bundan sonraki Kırım Platformu çalışmalarına da katılmalarının önemli olduğunu vurgulanmalıdır.  Maalesef birçok ülke liderleri tarafından temsil edilmiyor ama bence bu kötü bir şey değil. Bence ABD, Birleşik Krallık, Almanya ve Türkiye tek bir sonuç için çalışacak.” dedi.

“PLATFORMUN GELECEKTEKİ ETKİNLİĞİ UKRAYNA’YA BAĞLI”

40’tan fazla ülkenin katılımıyla düzenlenen Kırım Platformu Açılış Zirvesinin, şimdiden başarılı geçtiğinin söylenebileceğini ifade eden Ümerov, “Öte yandan platformun gelecekteki etkinliği büyük ölçüde Ukrayna’ya bağlı. Ukrayna öneriler sunmalı, platforma katılan ülkeler ise onları değerlendirmelidir.” diye kaydetti.

“YAPTIRIMLAR GÜÇLENDİRİLMELİ”

Bunun dışında KTMM Başkan Yardımcısı, Ukrayna’nın Rusya’ya uygulanan yaptırımların güçlendirilmesi konusunda ısrar etmesi gerektiğini vurgularken, “Yaptırımlar yetersiz ise Rusya’ya baskı uygulamanın başka yolları da bulunmalı” dedi.