İki Kırım Tatar siyasi tutsağın sağlık durumu kötüleşti

Güncel
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 13:22
Anife Bilal
27 Şubat 2020, 13:22

İşgalcilerin, Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Şaban Ümerov ve Edem Smailov’un sağlık durumlarının kötüleştiği bildirildi.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, siyasi tutsak Edem Smailov’un kronik sinüzitinin kötüleştiği ancak tutukevi sağlık görevlileri tarafından gerekli tedavinin sağlanmadığını anlattı. Ayrıca avukat tutukevi yönetiminin, Edem Smailov’un kendisine gözlük iletilmesi talebini görmezden geldiğini bildirdi.

SİYASİ TUTSAK ŞABAN ÜMEROV KALP AĞRISI ÇEKİYOR

Avukat Şeyhmambetov, bir başka müvekkilli siyasi tutsak Şaban Ümerov’un ise kalp ağrısından şikayetçi olduğunu belirterek, “Bir kaç gün önce Şaban Ümerov’u ziyaret etmiştim. O bana her gün sabah 6.00’dan uyuyana kadar kalbinde şiddetli bir ağrı hissettiğini anlattı. O kadar şiddetli ağrı ki doktorları çağırmak zorunda kalıyor. Hatta bir kere hücredeki diğer tutsaklar onu büyük zorlukla kendine getirebildi.” diye konuştu.

Avukat Şeyhmambetov, dahiliye doktorunun kalp rahatsızlığı tanısını doğruladığını ancak tam teşhisin konulması için kapsamlı bir muayenenin yapılması gerektiğini ifade etti.

Şaban Ümerov’un şu an psikiyatri muayenesinde tutulduğu ve tutukevi yönetiminin onu kalp muayenesi için hastaneye göndermeyi reddettiği kaydedildi. Bilindiği gibi Şaban Ümerov daha önce alıkonulduğu tutukevinde kalp krizi geçirmişti.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra işgalci mahkemesi Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Raim Ayvazov, Eskender Süleymanov hakkında tutuklama kararı almıştı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da bazı Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine, diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine düzenlendiği bildirildi.

Bahsi geçen Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü. Böylece Server Mustafayev ve Edem Smailov’a karşı açılan davaların Bahçesaray’da alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan “Hizb’ut Tahrir Davasına” eklendiği söylendi.S

Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiev Bölge Mahkemesi, 22 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı duruşmada, Server Mustafayev’in ve Edem Smailov hakkında tutuklama kararı çıkardı.