Geniçesk bölgesinde Kırım Tatar Bayrak Günü kutlandı

Haberler
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 14:44
Anife Bilal
26 Haziran 2021, 14:44

Ukrayna’nın Geniçesk bölgesinde 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü kutlandı. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bölgede, Kırım Tatar bayrakları ile donatılan araçlar konvoyu etkinliği ve yürüyüş eylemi yaptı. 

Ukrayna’nın Geniçesk bölgesinde Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak Geniçesk’te toplanan aktivistler, Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarını açarak araçlarla Çongar kontrol noktasına gitti. 

Daha sonra eylemciler Kırım Tatar ve Ukrayna bayraklarıyla birlikte, Rus işgali altındaki Kırım ile Ukrayna’nın ana kısmı arasındaki “sıfırıncı noktaya” yürüdü. Sıfırıncı noktada eylemciler Ukrayna ile Kırım Tatar bayraklarını göndere çekti.

Bununla birlikte Novoaleksiyivka kasabasında da Kırım Tatar Bayrak Günü Dolayısıyla eylem düzenlendi. Eylemde Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları okundu ve Ukrayna ile Kırım Tatar bayrakları göndere çekildi. Etkinlikte konuşma yapan Geniçesk Kaymakam Yardımcısı Gülnara Bekirova, “Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarının, işgalden kurtulan Kırım’da yan yana dalgalanacağı günün geleceğinden eminim.” diye vurguladı.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.