Gayana Yüksel: İşgalden sonra Kırım'daki medya kuruluşlarının sayısı yüzde 80 azaldı

Haberler
Anife Bilal
20 Nisan 2021, 14:19
Anife Bilal
20 Nisan 2021, 14:19

Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra bağımsız medyaya baskı uygulamaya başladı. Yedi yıldır devam eden Rus işgali içinde Kırım’daki medya kuruluşlarının sayısı yüzde 80 azaldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Kırım Tatar Basınını Geliştirme Bölümü Başkanı Gayana Yüksel, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bağımsız medya diye bir şeyin kalmadığı ifade etti. Dom televizyon kanalında dün yayımlanan bir programda konuşan Yüksel, “Kırım’da 2014 yılında, işgali kabul edenler ve işgali kabul etmeyenler prensibine göre çok net bir ayrım yapıldı.” dedi.

“İŞGALİ KABUL ETMEYEN GAZETECİLER KIRIM’I TERK ETMEK ZORUNDA KALDI”

Kırım’da işgalci yönetim tarafından çok sıkı bir şekilde denetim yapılması ve baskı uygulanmasından dolayı yarımadada bağımsız medyanın kalmadığını belirten Yüksel, “Kırım’da 2014 yılında işgali kabul edenler ve işgali kabul etmeyenler prensibine göre çok net bir ayrım yapıldı. İşgalcilere destek veren tüm gazeteci ve medyalar (maalesef sayıları yüksek) Kırım’da faaliyetlerini devam ettirdi. Öte yandan işgale karşı çıkanlar, gerçekleri söyleyenler, işgale işgal diyen gazeteciler ise Kırım’ın dışına itildi.” ifadelerini kullandı.

Yedi yıl içinde Kırım’daki medya servislerinin sayısının yüzde 80 azaldığını belirten Yüksel, “İşgalden önce Kırım’da bin 800 medya kuruluşu vardı. Birleşmiş Milletler’in hazırladığı raporda belirtilen sayı ise 3 bin idi. Şu an bu medyalardan çoğu yok oldu.” dedi.

KIRIM’DA İŞGALCİ RUSYA’NIN BASKI VE ZULMÜ DEVAM EDİYOR
Kırım’da işgalci Rus güçlerinin baskınlarından bir görüntü

500’DEN FAZLA İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ TESPİT EDİLDİ

İnsan hakları savunucularının işgal edilen Kırım’da son 7 sene içinde 500’den fazla ifade ve basın özgürlüğü ihlalini kayda geçirdiğini anlatan Yüksel, “Bazı kayıtlara göre 200’den fazla gazeteci baskılardan dolayı Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı. 12 medya kuruluşu Kırım’dan ayrıldı ve faaliyetlerini Ukrayna anakarasında devam ettiriyor.” diye belirtti.

GAZETECİ YESİPENKO’YA İŞKENCE UYGULANDI

Hatırlanacağı üzere, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) 16 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Kırım’da Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun tutuklandığını duyurmuştu. Gratı haber sitesi editörü, gazeteci Anton Namlyuk, Rus işgalci güçlerin Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko’ya elektrikle işkence uygulandığını duyurmuştu. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Namlyuk, “(Yesipenko’nun) Kafasına bir şey geçirerek, elektrik verildi ve alıştığı zaman voltajı artırdılar. Böylece ondan itiraf ifadesini aldılar ve daha sonra bu görüntüler Krım24 kanalında yayımlandı.” demişti. Daha sonra Yesipenko sözde mahkemede yaptığı açıklamada işgalci güçlerin kendisine karşı işkencenin uyguladığını doğrulamıştı.