"Free Hong Kong Center" hareketi Koordinatörü Haritonov: Çin Komünist Partisi, Rusya'nın Kırım’ı işgalini resmen tanıdı

Haberler
Anife Bilal
01 Aralık 2021, 13:42
Anife Bilal
01 Aralık 2021, 13:42

Çin’in başkenti Pekin’deki Rus Kültür Merkezinde, Kırım’ın işgalci yönetimi tarafından organize edilen “Kırım-Çin: Hadi Tanışalım” isimli etkinlik gerçekleştirildi. Çin Komünist Partisi’nin resmi internet sitesinde etkinlikle ilgili haber yayımlandı. “Free Hong Kong Center” uluslararası hareketi Koordinatörü Artur Haritonov, Çin Komünist Partisi resmi sitesinde ilk kez bu tür haber yayımlandığına dikkat çekerek, “Çin Komünist Partisi, Rusya’nın Kırım’ı işgalini tanıdı” ifadelerini kullandı.

“Free Hong Kong Center” uluslararası hareketi Koordinatörü Artur Haritonov, sosyal medya üzerinden dün yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) fiilen Kırım’daki Rus işgalini tanıdığını bildirdi. Haritonov açıklamasında, Pekin’deki Rus Kültür Merkezinde, 29 Kasım 2021 tarihinde, Kırım’ın işgalci yönetimi tarafından organize edilen “Kırım-Çin: Hadi Tanışalım” isimli etkinlik gerçekleştiğini ve bir sonraki gün Çin Komünist Partisi’nin resmi internet sitesinde, etkinlik hakkında bir propaganda haberinin yayımlandığını bildirdi. İlgili haberde Kremlin’in propaganda anlatılarına yer verildiğini belirten Haritonov, “Tanıtım etkinliğine, hem Rus diplomatları hem de Kırım’ın işgalci yönetiminin temsilcileri katıldı.” diye vurguladı.

Çin Komünist Partisi’nin resmi internet sitesinde yayımlanan haberde, Rusya’nın Pekin Büyükelçiliği Temsilcisinin konuşması şu şekilde aktarıldı:

“Kırım’ın zengin tarihi var ve bu her Rusya Federasyonu vatandaşı için kutsal bir yerdir… Kırım  Rusya’ya bağlandıktan sonraki yedi yıl boyunca bölge aktif olarak gelişiyor. Kırım ve Çin arasında kültürel alışverişler, eğitim ve iş alanında işbirliği de hız kazanıyor.”

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ, RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİNİ RESMİ OLARAK TANIDI

Sözde tanıtım etkinliğinin; fotoğraf sergisi ve işgalci yetkililerin konuşmaları olmak üzere iki bölümden oluştuğunu belirten Haritonov, ayrıca etkinliğe Çin Komünist Partisi üst düzey temsilcilerinin katıldığını bildirdi. Öte yandan Haritonov, “Bu makaleyle Çin Komünist Partisi ilk kez Rusya’nın Kırım’ı işgalini resmi olarak tanımış oldu… Bahsi geçen internet sitesi Çin Komünist Partisi’nin resmi bir kaynağıdır ve sitenin içeriği Çin Halk Cumhuriyeti’nin devlet politikasını yansıtıyor. Büyük ihtimal yakın gelecekte (bunu zaten uzun zamandır biliyorduk) söz konusu tutum Pekin’in ‘resmi’ tutumu olacaktır.” ifadeleri kullandı.

Bilindiği gibi Çin, uzun süredir Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun “Kırım” kararlarına destek vermiyor.