Fastiv kentinde "Kırım'a Hoş Geldiniz" festivali düzenlendi

Haberler
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 13:07
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 13:07

Ukrayna’nın Fastiv kentinde “Qırımğa Hoş Keldiniz!” (Kırım’a hoş geldiniz) isimli Kırım Tatar Kültür Festivali düzenlendi. Ukrayna Anayasası’nın 25. yıl dönümü ve Kırım Tatar Bayrak Günü çerçevesinde gerçekleşen olan etkinlikte çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Ukrayna’nın Fastiv kentinde, 28 Haziran’da, “Qırımğa Hoş Keldiniz!” (Kırım’a hoş geldiniz) isimli Kırım Tatar Kültür Festivali düzenlendi. Festivale Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korınevıç, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalilev, Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kıyiv Bölge İdaresi Başkanı Vasıl Volodin katıldı.

“BİR GÜN BAHÇESARAY’DA TOPLANACAĞIZ”

Festival kent meydanında Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarının göndere çekilmesi ile başladı. Törende konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Daha böyle kaç festival düzenleyeceğimizi bilmiyorum ama eminim ki bir gün mutlaka Bahçesaray’da toplanacağız.” ifadelerini kullandı. Daha sonra “Renkli Ukrayna: Mevcut durum ve beklentiler. Kırım deneyimi” konulu tartışma paneli ve Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev’in “Başkanısın Duası” filminin gösterimi yapıldı.

Bunun dışında festival çerçevesinde kent meydanında çeşitli atölyeler yapıldı ve Kırım Tatar yemekleri tanıtıldı.

Festival konserin düzenlenmesiyle sona erdi. Konserde Kırım Tatar ve Ukrain sanatçıları, dans toplulukları sahne aldı.