Evi işgalciler tarafından yıkılan Kırım Tatar milli hareketi aktivisti mücadelesini sürdürecek

Haberler
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 16:26
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 16:26

Evi işgalci güçler tarafından yıkılan Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Rüstem Üseinov, anavatanında yaşama hakkı için mücadele etmeye devam edecek. Kırım Haber Ajansına konuşan Ruslan Lyumanov “Rüstem Aga hakları için mücadele edecek.” dedi.

Kırım’da işgalci güçler tarafından 24 Kasım 2021’de Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Rüstem Üseinov’un evi yıkıldı. Evi yıkıldığı gün fenalaşan Üseinov hastaneye yatırıldı. Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Ruslan Lyumanov, Kırım Tatar milli hareketi aktivistinin sağlık durumu ve bundan sonra atmayı planladığı adımları hakkında bilgi verdi.

ÜSEİNOV İTİRAZ BAŞVURUSUNDA BULUNACAK

Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Rüstem Üseinov’un yakın arkadaşı Ruslan Lyumanov, “Rüstem Üseinov, anavatanında yaşama hakkı için mücadele etmeye devam edecek. Bildiğim kadarıyla avukat Ayder Azamatov ve diğer avukatlar ona yardım teklif etti. Onlar mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmak için hukuki destek sağlayacaklar. Rüstem Aga hakları için mücadele edecek.” dedi.

MAHKEME ÜSEİNOV OLAMDAN YAPILDI

Üseinov’un geçen yaz ev için tapu almaya çalıştığını ama başaramadığını anlatan Lyumanov, “Evi yıkma kararının alındığı mahkeme duruşması Üseinov olmadan yapıldı. O söz konusu karara itiraz etti. Ama temyiz mahkemesinin kararını beklemeden yönetim evi yıkmaya karar aldı.” ifadelerini kullandı.

PARA TOPLAMA KAMPANYASI BAŞLADI

Üseinov’un şu an hastanede bulunduğunu ve durumunun stabil olduğunu belirten Lyumanov, “Bu insana saygı duyuyorum. Baskılara uğrayan Kırım Tatarlarına destek vermek için her zaman mahkemelere geldi. Rustem Üseinov tek başına yaşıyor şu an ona yardım etmek için para toplama kampanyası başlattık.” dedi.

İŞGALCİLER KIRIM TATAR AKTİVİSTİN EVİNİ YIKTI

Kırım’ın Sudak bölgesinde işgalci güçler, 24 Kasım 2021’de Kırım Tatar milli hareketi emektarı Rüstem Üseinov’un evini yıkmaya başladı. Yıkım kararı, evin bulunduğu toprağın belediyeye ait olduğu gerekçesiyle sözde Sudak Şehir Mahkemesi tarafından alınmıştı. Ancak işgalciler, temyiz mahkemesinin kararını beklemeden yıkım çalışmaları yapıldı.