Eskender Bariyev: Yerli halklar yasası, yerli halkların haklarını güvence altına alıyor

Haberler
Anife Bilal
17 Haziran 2021, 17:51
Anife Bilal
17 Haziran 2021, 17:51

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, Ukrayna’nın yerli halkları ile ilgili yasa tasarısının Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmesinin yerli halklar için çok önemli olduğunu ifade etti. Bariyev, “İlgili yasa yerli halklara daha fazla gelişme olanağı sağlıyor ve en önemlisi haklarını güvence altına alma fırsatı sunuyor.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 18 Mayıs 2021 tarihinde parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını değerlendirdi. ATR televizyon kanalında konuşan Bariyev, yasa tasarısının kabul edilmesinin yerli halklar için büyük önem taşıdığını belirtirken, “Yasa tasarısı BM Yerli Halkların Halkları Bildirgesinde yer alan birçok maddeyi, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar Kaynak Merkezi dahil olmak üzere bir dizi sivil örgüt tarafından teklif edilen projeleri barındırıyor. İlgili yasa yerli halklara daha fazla gelişme olanağı sağlıyor ve en önemlisi haklarını güvence altına alma fırsatı sunuyor.” diye konuştu.

KTMM DEVLET BÜTÇESİNDEN FON ALABİLECEK

Belgede yerli halkların net tanımlamasının yapıldığını aktaran Bariyev, “Yasa tasarısında ayrıca Kırım Tatar Milli Meclisinin uluslararası hukukun bir öznesi olacağı yani tüzel kişiler siciline dahil edileceği ancak özel bir statüye sahip olacağı kaydediliyor. KTMM kendi hesabını açabilecek ve devlet bütçesinden fon alabilecek.” dedi.

Bunun dışında Bariyev, yasa tasarısının Kırım’ın doğal kaynaklarının sadece yerli halkların temsilci organlarının onayı alındıktan sonra kullanılabileceğini öngördüğünü belirtti.

Bilindiği üzere Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, dün, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesinin “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısına onay verdiğini bildirmişti.

UKRAYNA’DA YERLİ HALKLAR YASA TASARISI PARLAMENTOYA SUNULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 18 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada “Ukrayna’nın Yerli Haklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını onaylanması için Ukrayna Parlamentosuna sunduğunu bildirdi. Zelenskıy, “Kısa bir süre içinde milletvekilleri, Kırım Tatar halkının statüsü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halkların statüsüne dair yasa tasarısını inceleyerek kabul edeceklerinden ve 30 yıldır, önceki dönem Parlamentoları ve önceki Cumhurbaşkanlarının ertelediği işi nihayet bitireceğinden eminim.” şeklinde belirtti.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI HALKIN TEMSİL ORGANI OLARAK TANINACAK

Söz konusu yasa tasarısı ile Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul etmesinden sonra Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.