Emine Ceppar: Rusya, Kırım Platformunun intikamını Ukrayna vatandaşlarına karşı baskı ile alıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 10:34
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 10:34

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da, 50’den fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Ceppar, Rusya’nın Kırım Platformunun intikamını, Ukrayna vatandaşlarına karşı bu şekilde baskı uygulayarak aldığını vurguladı.

Rus işgalci güçlerinin, Kırım’da 3-4 Eylül’de, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoymasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda konuya ilişkin gelişmeleri duyurdu. Bakan Yardımcısı Ceppar, Rusya’nın alıkoyduğu 5 Kırım Tatarının akıbetini öğrenmek için Kırım’daki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) binasına gelen aralarında 2 gazetecinin de olduğu 50’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

FSB'den Kırım Tatarları Hakkında Açıklama - Rusya'da Bugün

“KIRIM PLATFORMUNUN İNTİKAMI”

Rusya’nın Ukrayna vatandaşlarına yönelik gerçekleştirdiği hukuksuz uygulamalarını ve kitle baskısının Kırım Platformu’na karşı intikam amaçlı olduğunu kaydetti.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Bu iki gün içinde alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanan Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’in de olduğu aktarıldı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.