Dünya çapında Kırım Tatarlarını birleştiren dikte yarışması

Eğitim
Anife Bilal
23 Şubat 2020, 14:14
Anife Bilal
23 Şubat 2020, 14:14

Kırım’da “Nefes” sivil toplum kuruluşu tarafından Dünya Anadil Günü vesilesiyle Kırım Tatarca online dikte (imla) yarışması düzenlendi. İkinci kez düzenlenen dikte yarışması artık geleneğe dönüşerek bu yıl dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Kırım Tatarlarını bir araya getirdi.

Yüzlerce Kırım Tatarı, 22 Şubat 2020 tarihinde saat 15.00’te çevrimiçi (online) etkinliğe katılarak Kırım Tatarca dikte yazdı. Dikte için ünlü Kırım Tatar şair ve yazar Şeryan Ali’nin “Hatıralar Yükü” başlıklı makalesi seçildi. Metni Akmescit’te 21 numaralı okulda Kırım Tatar dili dersi veren Emine Üsein okudu.

HER YAŞTAN KIRIM TATARI BİR ARAYA GELDİ

Akmescit’in Bereket isimli kafede toplanan milli hareket üyeleri de dahil olmak üzere farklı yaştaki insanlar Kırım Tatar dilinde dikte yazarak kendi dilbilgilerini sınadılar.

Canlı dikte geleneğini başlatan Nefes teşkilatının Başkanı Elmaz Akim, “Bugün Kırım Tatar dikte yarışmasını düzenledik. Bu etkinliği düzenlemede destek olanlara ve katılan herkese teşekkür ederim… Bana göre bu çok faydalı bir etkinlik. Bundan sonra da her yıl bu etkinliği düzenlemeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Elmaz Akim dikte etkinliğine dünyanın farklı yerlerinde yaşayan yüzlerce Kırım Tatarının katıldığını belirtti.