Dört Kırım Tatarı, Ukrayna devlet nişanına layık görüldü

Haberler
Anife Bilal
25 Ağustos 2021, 18:08
Anife Bilal
25 Ağustos 2021, 18:08

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü dolayısıyla, devletleri için çeşitli alanlarda katkıda bulunan bir dizi Ukrayna vatandaşının, devlet nişanıyla ödüllendirilmesine ilişkin kararname imzaladı. Nişanlara layık görülenler arasında dört Kırım Tatarı da bulunuyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü dolayısıyla devlet nişanıyla ödüllendirilen Ukrayna vatandaşları arasında, bu sene birçok Kırımlının yer aldığını duyurdu. Korınevıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Devlet, Kırımlıların, Rus saldırganlığına karşı mücadelesine, Kırım’ın işgalden kurtarılması ve yeniden entegre olması sürecine ve işgal altındaki topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarının hak ile özgürlüklerinin korunmasına sağladığı katkıları ödüllendiriyor.” diye kaydetti.

Ukrayna devleti tarafından verilen Üstün Hizmet Nişanı takdim edilen Kırım Tatarları; Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Donbas savaşı gazisi, Vatan sivil kuruluşunun Başkan Yardımcısı İsa Akayev, insan hakları savunucu Abdureşit Cepparov oldu.

Ayrıca Kırım Çocukluğu teşkilatının Koordinatörü, Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Saliyev’in eşi Mumine Saliyeva, 3. derece Prenses Olga Nişanı’na layık görüldü.