Dışişleri Bakanı Kuleba: Kırım Platformu, 2021'deki önceliklerimizden biri

Haberler
E. K.
25 Aralık 2020, 11:41
E. K.
25 Aralık 2020, 11:41

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, Ukrayna’nın 2020’de yürüttüğü dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kuleba, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’nun 2021 önceliklerinden biri olduğunu ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 24 Aralık 2020 tarihinde düzenlediği çevrim içi basın toplantısında Ukrayna’nın 2020’de yürüttüğü dış politikaya ilişkin açıklamalar yaptı. 2021 yılı için kurumunun önceliklerinden bahseden Dışişleri Bakanı Kuleba, “Bir numaralı öncelik, Rus saldırganlığına karşı koymak ve Ukrayna’nın güvenliğini güçlendirmektir. İkinci öncelik koronavirüs salgınıyla mücadele, üçüncüsü ise Kırım Platformu’nun başlatılması. Bu girişimin sadece Ukrayna toplumunda değil, uluslararası ortaklarımız arasında canlı ve olumlu bir yankı uyandırmasından memnunum.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Rusya’nın Kırım Platformu girişimine gösterdiği tepkiyi de yorumlayan Kuleba, “Rusya’nın Kırım Platformuna gösterdiği tepkiden memnunum; çok sinirliler.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.