Dışişleri Bakanı Kuleba'dan yeni Moldova Cumhurbaşkanına Kırım Platformu'na davet

Haberler
E. K.
11 Aralık 2020, 12:51
E. K.
11 Aralık 2020, 12:51

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Moldova’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı seçilen Maya Sandu (Maia Sandu) ile bir araya geldi. Kuleba, Sandu’yu Kırım Platformu çalışmalarına katılmaya davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba Moldova’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Kuleba, ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı seçilen Maya Sandu ile bir araya geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dmıtro Kuleba, Maia Sandu’yu cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden dolayı tebrik etti ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın adına Ukrayna’yı ziyaret etme davetini iletti. Daveti kabul eden Maia Sandu, Ukrayna ziyaretinin cumhurbaşkanı olarak gerçekleştireceği ilk yurt dışı gezisi olacağını kaydetti.

KULEBA’DAN SANDU’YA TEŞEKKÜR

Ukrayna’nın Moldova ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu ifade eden Kuleba, Rusya Federasyonu’nun saldırganlığı ve Kırım’ı işgalini kınama ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğünü destekleme konusundaki net ve tutarlı tutumundan dolayı Maya Sandu’ya teşekkürlerini bildirdi.

SANDU: KIRIM, UKRAYNA’NIN BİR PARÇASIDIR

Bakan ayrıca yeni seçilen Moldova Cumhurbaşkanını Ukrayna’nın başlattığı Kırım Platformu’nun faaliyetlerine katılmaya davet etti. Moldova’nın yeni Cumhurbaşkanı seçilen Batı yanlısı Maya Sandu, Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu kaydetmiş, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduklarını vurgulamıştı. Seçimlerden sonra Eurointegration isimli internet sitesine demeç veren Sandu, “Sizinle 2016’da görüştüğümüzden beri pozisyonum değişmedi. Kırım, Ukrayna’nın bir parçasıdır. Ukrayna’nın Kırım üzerindeki toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyuyorum. Bunu başbakan olduğumda söyledim ve sizi temin ederim ki cumhurbaşkanı görevine başladığımda da aynı şeyi söyleyeceğim.” ifadelerini kullandı.

ÜLKENİN İLK KADIN CUMHURBAŞKANI

Moldova’da Rus yanlısı Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un görev süresinin dolması dolayısıyla halk, 1 Kasım 2020’de sandık başına gitti. Adaylardan hiç birinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeni ile seçimler ikinci tura kaldı. Moldova’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, kesin olmayan sonuçlara göre, Batı yanlısı Sandu, oyların yüzde 57.75’ini alarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.