Dev Kırım Tatar bayrağı, işgal altındaki Kırım'a gönderildi

Haberler
Anife Bilal
28 Haziran 2021, 16:45
Anife Bilal
28 Haziran 2021, 16:45

Başkent Kıyiv’den yola çıkan ve birçok kenti dolaşan Kırım Tatar bayrağı işgal altındaki Kırım’a gönderildi. Aktivistler balonlar yardımıyla dev bayrağı, Rus işgali altındaki Kırım ile Ukrayna’nın ana kısmı arasındaki Kalançak kontrol noktasından yarımadaya yolladı.

Kırım Tatar ve Ukrain aktivistleri, işgal edilen Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırda bulunan Kalançak sınır noktasında anlamlı eyleme imza attı. Aktivistler, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü ve Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın yeniden çalışmaya başlamasının 30. yıl dönümü dolayısıyla Rus işgali altında bulunan Kırım’a dev Kırım Tatar bayrağı gönderdi ve yarımada üzerinde “Kırım Ukrayna’dır” yazan broşürleri dağıttı.

Donetsk bölgesindeki Kramatorsk şehrinde, “Birlikte Zafere Doğru!” adlı gönüllü merkezin aktivistleri tarafından, uzunluğu 16 metre ve genişliği 9 metre büyüklüğünde dikilen bir Kırım Tatar bayrağı, bugün balonlar yardımıyla işgal edilen Kırım’a gönderildi. İşgal altındaki Kırım’a gönderilen bayraktaki ilk mesajı Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yazdı. Daha sonra bayrak, Ukrayna’nın; Kıyiv, Lviv, Vinnıtsya, Dnipro, Odesa, Zaporijjya, Melitopol, Herson, Geniçesk şehirlerinde açıldı ve insanlar işgal altında yaşayan Ukrayna vatandaşlarına destek mesajları yazdı.

“KIRIM TATARLARINA DESTEK İÇİN YOLLUYORUZ”

Eylem organizatörlerden biri olan eski siyasi tutsak, Kırım Tatar aktivist İsmail Ramazanov, “Bu Kırım Tatar bayrağını, işgal altında bulunan Kırım’da işgalcilere karşı mücadele eden Kırımlılara destek vermek için yarımadaya gönderiyoruz. Ayrıca bugün yüzden fazla siyasi tutsağın, Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulduğunu hatırlatmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte aktivistler, insansız hava aracı yardımıyla Kırım üzerinde 9 bin “Kırım Ukrayna’dır” yazan broşürleri dağıttı.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.