Danilov: İşgal altındaki Kırım ve Donbas'ın kontrolü yeniden Ukrayna'ya geçecek

Güncel
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 14:20
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 14:20

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna’nın, Rusya tarafından işgal edilen topraklarının kontrolünü kesinlikle geri kazanacağını ve bu topraklarının tekrar bağımsızlığına kavuşacağını söyledi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın da katılımıyla dün gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Danilov, Rus işgali altındaki Kırım’ın ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ın tekrar bağımsızlığına kavuşacağına dikkat çekerek, “Er ya da geç her şey sona erecek.” dedi.

Danilov’a, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin “bağımsızlığını tanıma” çağrısını içeren karar tasarısının Şubat ayında Rusya Federasyonu milletvekillerince Putin’e götürüleceği hatırlatılarak böyle bir senaryoyu gerçekçi görüp görmedikleri soruldu. Bunun üzerine Danilov, Rusya destekli ayrılıkçı silahlı güçlerin işgali altındaki Donbas’ın Ukrayna toprakları olduğunu ve geri alınacağını vurguladı. Danilov, ancak bunun sadece zaman meselesi olduğunun altını çizdi.

Danilov ve Kuleba, Rusya'nın Ukraynalılara yönelik yaptırımlarına tepki  gösterdi

DANİLOV: VATANSEVER OLMAMIZIN YANINDA HÜMANİST HALKIZ

Ayrıca Danilov, işgalci güçler gibi savaşmayacaklarına dikkat çekerek, “Biz bu tür işgalcilik yapamayız, çünkü sorumlu milletiz. Sivil ve vatandaşlarımızın kan dökmesini istemiyoruz. Vatansever olmamızın yanında hümanist de olmalıyız. Çocuk, yaşlı tüm insanlarımızı düşünüyoruz. Böyle bir günaha katlanamayız. Bekleyelim, er ya da geç her şey biter.” dedi.

“KIRIM ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞACAK”

Ayrıca Danilov, işgalci güçler tarafından ele geçirilen toprakların geri alınması ile ilgili, “Gerçek her zaman kazanır ve gerçek bizim yanımızdadır, bu bizim toprağımızdır, Ukrayna’nın kontrolü altına geri dönecek. Sadece Donesk ve Lugansk bölgeleri değil, Kırım tamamen özgürlüğüne kavuşacak.” ifadesine yer verdi.