Çubarov: Uluslararası teşkilatlar Ervin İbragimov’un kaçırılmasının soruşturulmasını talep ediyor

25 Mayıs 2020, 15:27

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov’un kaçırılmasının soruşturulması talebinin uluslararası teşkilatların birçok karar ve bildirisinde yer aldığını kaydetti.

Refat Çubarov, 2016 yılında işgalcilerce kaçırılan ve 4 yıldır yıllardır kayıp olan İbragimov’a ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, “25 Mayıs 2016 sabahı için birçoğumuz için Kırım’da, 24 Mayıs’ı 25 Mayıs’a bağlayan gece Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi, Bahçesaray Belediye Şurası eski üyesi Ervin İbragimov’un kaybolduğuna dair  endişe verici mesajlarla başladı. Ervin’in kaybolmasının aslında kaçırma olduğu birkaç saat sonra, Ervin’in babası ve arkadaşları, Ervin’e saldırıldığı yerin yakınında bulunan güvenlik kamerasının kayıtlarını izledikten sonra ortaya çıktı.” diyen Çubarov, Ervin İbragimov’un arabasını durduran ve akabinde onu zorla kendi arabalarına bindirenlerin işgalci Rus polis üniformasında olduğunu anımsattı.

İŞGALCİLER BİR SÜRE SONRA SORUŞTURMAYI DURDURDU

Olaydan hemen sonra Ervin İbragimov’un babasının Kırım’daki işgalci kontrolünde bulunan sözde savcılığa başvurduğunu kaydeden Çubarov, bir süre sonra işgalcilerin, İbragimov’un kaçırılması ile ilgili soruşturmayı durdurduğunu kaydetti.

İBRAGİMOV KONUSU BM’DE GÖRÜŞÜLDÜ

Ervin İbragimov’un kaçırılmasının soruşturulması talebinin uluslararası teşkilatların birçok karar ve bildirisinde yer aldığını belirten Çubarov, “Bu, yakın zamanda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısında (Arria Formülü’ne göre) da masaya yatırıldı: Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmadan, Ukrayna’nın yarımada üzerindeki egemenliğini yeniden sağlamadan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi Ervin İbragimov’un anne ve babasına oğullarını bulmalarına nasıl yardımcı olabiliriz?” diye yazdı.

Çubarov, 4 yıl önce kaçırılan Ervin İbragimov’un akıbetinin hala bilinmediğini kaydetti.

Ervin İbragimov
Ervin Nerede?
REFAT ÇUBAROV