Çubarov: Sıradaki esir değişiminin 'herkes herkese karşı' formülüyle yapılmasını istiyoruz

Güncel
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 21:36
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 21:36

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna ile Rusya arasında yapılacak sıradaki esir değişimi listesine tüm Kırım Tatar siyasi tutsakların eklenmesi ve değişimin “herkes herkese karşı” prensibine göre yapılması gerektiğini ifade etti.

ATR televizyon kanalına konuşan Çubarov, “Bizim için Ukrayna devletinin ‘Kırım bizim toprağımız ve bunlar bizim vatandaşlarımız’ tutumunu sergilemesi çok önemli. Kırım’ın müzakerelerden çıkarılması, Rusya’nın pozisyonunu güçlendiriyor. Bu tutum, Rusya’nın diğer ülkelere, ‘Görüyorsunuz Ukraynalılar aslında susarak Kırım’ın işgalini tanıyor’ demelerine izin veriyor.” ifadelerini kullandı.

“ŞU AN HAZIRLIKLARLA İLGİLENEN İNSANLARLA ŞU AN TAM ETKİLEŞİME SAHİBİZ”

KTMM Başkanı Çubarov, esir değişiminin sonraki aşaması üzerinde çalışan insanlarla iş birliği yaptıklarını belirtirken, “Hazırlıklarla ilgilenen insanlarla şu an tam etkileşime sahibiz. Sıradaki değişim aşaması ile ilgili müzakereler yapılıyor ve tüm siyasi tutsakları ele alıyoruz. Değişimin ne zaman yapılacağını bilmiyorum fakat biz onun ‘herkes herkese karşı’ şeklinde yapılması konusunda ısrar ediyoruz. Sonunda nasıl bir sonuç elde edeceğiz zaman gösterecek.” diye kaydetti.