Çubarov: İşgalin her bir yılı, Kırım Tatarlarına giderilmesi onlarca yıl sürecek zarar veriyor

Haberler
Anife Bilal
03 Mart 2021, 16:09
Anife Bilal
03 Mart 2021, 16:09

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgalinin Kırım’ı her yönden olumsuz etkilediğine dikkat çekti. KTMM Başkanı, işgalin her bir yılının Kırım Tatarlarına giderilmesi onlarca yıl sürecek zarar verdiğini ifade etti.

Herson Valiliğinde Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü dolayısıyla, 2 Mart 2021 tarihinde düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, “Kırım’ın çevresi, tarihi anıtları için işgalin sonuçları çok ağır. Onları yüzyıllar boyunca düzelteceğiz.” ifadelerini kullandı. Uzun süredir savaş durumunda olan Ukrayna için bağımsız bir ülke olarak güçlenmenin ve gelişmenin çok zor olduğunu belirten Çubarov, Kırım Tatarları için ise işgalin her bir yılının giderilmesi onlarca yıl sürecek zarar verdiğini vurguladı.

“İŞGALİN KIRIM TATARLARINA VERDİĞİ ZARARI ANLAMIYORLAR”

KTMM Başkanı, Ukrayna’da bazı siyasetçilerin, işgalin Kırım Tatarlarına verdiği zararı anlamadığını belirtti. Uzun yıllar boyunca sürgünde yaşayan halkın yarımadaya dönerek bağımsız Ukrayna devleti şartları altında Kırım’da yeni hayata başladığını söyleyen Çubarov, “Şimdi ise Moskova yine topraklarımıza geldi. Ve şimdi de daha önceki dönemlerde yaptıkları şeyleri yapıyorlar. Bizi tekrar ve tekrar yarımadanın dışına itiyorlar.” dedi.