Çubarov: İşgalciler, Kırım Tatar halkını yıkmak ve Kırım dışına itmek istiyor

Haberler
Anife Bilal
18 Şubat 2021, 21:11
Anife Bilal
18 Şubat 2021, 21:11

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgalcilerin Kırım’da dün düzenlediği toplu baskınları değerlendirdi. Kırımlıların evlerine düzenlenen baskınların Avrupa’nın Rusya’ya yönelik eylemlerine karşı tepki olduğunu belirten Çubarov, “Bu sıradaki Kırım Tatar halkını yıkma girişimidir.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçlerin, 17 Şubat 2021 tarihinde sabahın erken saatlerinde Kırım Tatarlarının evlerine düzenlediği çoklu baskını yorumladı. Dün akşam sosyal medya üzerinden açıklama yapan KTMM Başkanı, işgalcilerin Kırım Tatar halkını yıkmak ve yarımadanın dışına itmek istediğini vurguladı.

Çubarov, “Bu sıradaki Kırım Tatar halkını yıkma girişimi ve bu eylemin amacı Kırım Tatarlarının Kırım’ı terk etmesini sağlamaktır. Ayrıca bu eylemin bir bakıma yaklaşık bir hafta önce kabul edilen Avrupa Parlamentosunun kararına verilen bir cevap olduğu açıkça görülüyor. Kararda, Rusya’nın Kırım’dan çekilmesi gerektiğini belirtiliyor… Kırım Tatarları devamlı Rusya Federasyonu’nun zulüm politikasının hedefindeler.” şeklinde belirtti.

İŞGALCİ YÖNETİMDEN KIRIM TATARLARINA BASKI

İşgalci güçler, 17 Şubat 2021’de sabahın erken saatlerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Baskınlar Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki bölgesinde yapıldı. Yapılan yasa dışı aramalardan sonra işgalciler 7 kişiyi alıkoydu. Kırım’daki Rus işgal güçleri, Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Abdulboriy Mahamadinov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u alıkoydu. İşgalcilerin sonrasında Abdulboriy Mahamadaminov’u serbest bıraktığı bildirildi.