Çubarov: Geniş çaplı işgal saldırısı, Kırım Tatarlarına yönelik baskıları yavaşlatmadı!

Haberler
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 17:25
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 17:25

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının, işgalciler tarafından açılan düzmece davaların Rostov-na-Donu kentindeki Güney Askeri Bölgesi Mahkemesinde art arda görülme sürecini yavaşlatmadığını ifade etti. Çubarov, işgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına karşı baskıların uygulanmaya devam ettiğini vurguladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgal güçlerinin Kırım Tatarlarına karşı baskı uygulamayı sürdürdüğünü belirtti. Glavkom haber ajansına konuşan Çubarov, işgal altındaki Kırım’da düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarlarının Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Askeri Bölgesi Mahkemesinde yargılanmaya devam ettiğini kaydederek, “Mahkeme insanları 13, 17, 19 yıl hapis cezalarına mahkum ediyor. Maalesef, 24 Şubat’tan sonra Ukrayna konsoloslarının Rusya’daki mahkemelere katılması imkansız oldu. Daha önce, konsolosların mahkeme duruşmalarına katılmaları, siyasi tutsaklara devletlerinin verdiği desteği sergiliyordu ve moral veriyordu. Şu an ise bu bağlantı koptu” dedi.

Kırım’da, Kırım Tatarlarına karşı açılan davaların görülmeye devam ettiğini, kurmaca suçlamaları çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celalve Kırım Tatar aktivistler; Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’un davalarının da buna dahil olduğunu ifade eden KTMM Başkanı, “Kırım Tatarları ve etnik Ukrainlere zulmetmeye devam ediyor. Herhangi bir memnuniyetsizlik belirtisini önlemek için, Rusya Federasyonu Ceza Kanununa, 4 Mart’ta ‘Rusya Federasyonu’nun çıkarlarını korumak için Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin kullanımını itibarsızlaştırmaya yönelik kamu eylemlerinin” cezalandırılmasını öngören bir madde eklendi” dedi.

Kırım’da ilgili madde çerçevesinde cezalandırılan ilk kişinin Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya olduğuna dikkat çeken Çubarov, “Sadece Rus askerlerinin Kırım yakınlarındaki topraklarda insanları öldürdüğünü söylemeye cesaret ettiği için cezalandırıldı. Birkaç gün tutuklama ve para cezasına çarptırıldı. Bu, Rus ordusu hakkında kötü bir şey söylenemeyeceğini herkese sergilemek için yapılan göstermelik bir yargılamaydı. Ayrıca bizim verilerimize ve insan hakları örgütlerinin raporlarına göre Kırım’da savaş karşıtı eylemlerin düzenlenmesi nedeniyle en az 50 soruşturma başlatıldı” dedi.

İŞGALCİLERDEN ZAİR SMEDLYA’YA BASKI

İşgalciler, 24 Mart 2022 tarihinde Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya’nın evine baskın düzenledi. Evde yapılan arama sonrası işgalciler, Zair Smedlya’yı alıkoydu. İşgalci mahkeme, Smedlya sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “soykırımı özel operasyondan ayırabilmek için daha kaç kadın, çocuk ölmeli…” diye sorguladığı için sözde “Rus ordusunun itibarını sarsmakla” suçlu bularak hakkında 2 gün tutuklama ve 40 bin ruble para cezası kararı verdi.