Çiygöz: Kırım Tatar halkının siyasi haklarının güvence altına alınması Ukrayna için kilit bir mesele

Haberler
Anife Bilal
21 Ocak 2021, 20:36
Anife Bilal
21 Ocak 2021, 20:36

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, yerli halkı temsil eden Kırım Tatar Milli Meclisinin Kırım Platformunda tam yetkili bir katılımcı olarak yer alması gerektiğini söyledi. Ayrıca Çiygöz, Ukrayna yönetiminin bunu sağlamaktan sorumlu olduğunu vurguladı.

Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Ukrayna yönetiminin, Kırım’ın yerli halkının temsilci organı olan KTMM’nin, ulusal ve uluslararası arenada Kırım Platformunun tam yetkili katılımcısı olarak algılanmasından sorumlu olduğunu ifade etti. Sosyal medya üzerinden dün açıklama yapan Çiygöz, bununla birlikte, Kırım Platformunun eylem planında Kırım Tatar halkının statüsü, yerel halklar ve milli özerkliğe dair yasalarının kabul edilmesinin dahil edilmesi gerektiğini kaydetti.

“TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TESİS ETMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Çiygöz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Kırım Platformunun eylem planına, Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunda güçlü bir araç haline gelecek Kırım Tatar halkının statüsü, yerel halklar ve milli özerkliğe dair yasalarının kabul edilmesi dahil edilmelidir. Bu devletimizi iç görevi ve uluslararası hukuk açısından Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme sürecinin önemli bir parçasıdır. Kırım Tatar halkı kendi hakları için mücadele ederken, her zaman uluslararası hukuka güvenmiş ve bu sorunun çözülmesi konusunda yardım etmeleri için Avrupalı ​​liderler ile uluslararası örgütlere başvurmuştur.

“KIRIM TATARLARININ SİYASİ HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI”

Cumhurbaşkanı Zelenskıy’in söz verdiği gibi ilgili yasa tasarılarını Parlamentoya sunmasını sağlamak için, uluslararası toplumdan yardım istememiz gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden ben, ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin işgalden kurtarılması stratejinin dış politika yönleri: Parlamento boyutu’ başlıklı parlamento oturumunda yaptığım konuşmada, Kırım Platformu Zirvesinde kabul edilecek bildiride, yerli halk olan Kırım Tatar halkının siyasi haklarının güvence altına alınmasının Ukrayna yönetimi için kilit bir mesele ve ‘ödev’ olduğunu net olarak belirtmeye teklif ettim.”

KIRIM TATARLARI İÇİN ONUR VE HAYSİYET MESELESİ

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırım Tatar sivil toplum aktivistlerinden oluşan bir grup, yaptıkları açıklamada, Kırım’da gerçek bir ulusal-bölgesel özerkliğin kurulmasının, her Kırım Tatarı için onur ve haysiyet meselesi olduğu vurgulamıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 9 Ağustos Dünya Yerli Halklar Günü vesilesiyle yayımladığı açıklamada, “Ukrayna’nın Ulusal Azınlıkları” yasasının geliştirilmesi ve kabul edilmesi, “Yerli Halklara Dair”, “Ukrayna’daki Kırım Tatar Halkının Statüsü Hakkında”, “Ulusal Bölgesel Özerklik Hakkında” isimli yasa tasarılarının hazırlanması ve kabul edilmesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini bildirilmişti.