Change.org'ta Kırım Tatar dilini canlandırmak için imza kampanyası başlatıldı

Güncel
Anife Bilal
27 Mart 2020, 19:11
Anife Bilal
27 Mart 2020, 19:11

Kırım Tatar gençler, change.org platformu üzerinden başlattıkları imza kampanyası ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyelerine çağrıda bulunarak, kamuoyu önünde yapılan açıklamalarda Kırım Tatar dilini kullanmaya davet etti.

Kampanyayı başlatan Ayvaz Rüstemoğlu, 1944 Kırım Tatar Sürgününün yıl dönümünün yaklaştığını hatırlatarak; sürgünden ana vatana döndükten sonra 30 yıl boyunca Kırım Tatar dilinin yeniden canlandırılması için hiçbir önlem alınmadığına vurgu yaptı. 

“DİLİMİZİ KAYBOLMAKTAN KURTARALIM”

Rüstemoğlu, “Biraz daha beklersek dilimiz kaybolacak. Bu meseleyi kendi gücümüzle çözme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Sayın KTMM Başkanı ve üyeleri, değerli halkım, günümüzün belirli saatlerini sosyal ağlarda geçiriyoruz hepimiz ana dilimizi kullansak, dilimizin canlı kalarak gelişeceğini ümit ediyorum. Bu yüzden, tüm yazılarınızı ve çağrılarınızı ana dilde yapmaya davet ediyoruz. Halkımıza örnek olmanızı talep ediyoruz. Gelin en başta anadilimizi kullanalım! Dilimizi kaybolmaktan kurtaralım!” ifadeleri kullandı.