Ceppar: Kırım Platformunu, Kırım konusunu uluslararası gündeme geri taşımak için oluşturduk

Haberler
Anife Bilal
12 Haziran 2021, 10:48
Anife Bilal
12 Haziran 2021, 10:48

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Herson bölgesinde düzenlenen foruma konuşmacı olarak katıldı. Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma konusunda attığı adımlar hakkında konuşan Ceppar, Kırım konusunu uluslararası gündeme geri taşımak amacıyla Ukrayna’nın Kırım Platformu girişimini başlattığını ifade etti. 

Ukrayna’nın Herson bölgesinde Güney Kalkınma Stratejisi Forumu düzenlendi. Forumda dün konuşan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, sekiz yıl içinde çeşitli nedenlerden ötürü Kırım konusunun uluslararası gündemden uzaklaşmaya başladığını, bundan dolayı Ukrayna’nın 2020 yılında Kırım Platformu girişimini öne sürdüğünü anlattı. Kırım’ı işgalden kurtarma konusunu müzakere etme formatının, Ukrayna tarafından öne sürülmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ceppar, “Aslında, uluslararası boyutunun lansmanı, Kırım konusunu öncelikleri arasına alan Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy sayesinde gerçekleşti.” diye konuştu.

Ceppar, Aralık 2020’te Ukrayna Parlamentosunda partiler arası Kırım Platformu Birliğinin kurulduğunu ayrıca birçok sivil örgütün, uzmanın ve aktivistin girişiminin çalışmalarına katıldığını anlattı.

“600’DAN FAZLA DAVETİYE GÖNDERİLDİ”

Kırım Platformu Açılış Zirvesi için çeşitli ülke ve uluslararası örgütlerinin liderlerine 600’dan fazla davetiyenin gönderildiğini bildiren Bakan Yardımcısı, “Zirvenin sonuç belgesinin kabul edilmesi önemli bir adım olacak. Bu, işgalin tanınmaması politikası çerçevesinde Ukrayna’nın tüm ana ve kilit pozisyonlarının belirtildiği ve maalesef her gün Kırım’da meydana gelmeye devam eden suçları kınayan bir bir tüzük veya bir bildirge olacak.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.