Ceppar: Kırım'ın işgalini meşrulaştırmak için Rusya milyarlarca dolar harcıyor

07 Ağustos 2020, 21:46

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya’nın Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak için milyarlarca dolar harcadığını ifade etti.

Ceppar, Demirören Haber Aajansı’na (DHA) verdiği röportajda, Rusya’nın Kırım’ın işgali sonrası hibrit bir savaşa başvurduğunu belirterek, “Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonu, hibrit savaş yöntemiyle, suçlarını meşrulaştırmak istiyor. İşgal altındaki Kırım’da düzenlediği uluslararası konferanslara milyarlarca dolar harcıyor. Farklı ülkelerden insanları getiriyor ve daha sonra illüzyon yaratmak için onlara Kırım’daki hayatın ne kadar güzel olduğunu anlattırıyor.” diye konuştu.

“RUSYA KIRIM TATARLARININ MİRASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Bugün olduğu gibi Rusya’nın tarihte birçok kez Kırım’ı işgal ederek, Kırım Tatar halkının mirasını yok etme girişimlerinde bulunduğunu vurgulayan Ceppar, şu ifadeleri kullandı:

“Kırım Tatarlarının yeniden yurtlarına dönmesi çok zorlu bir süreçti ve Türkiye, tüm bu etaplarda Kırım Tatarlarının yanındaydı. Bugün de Türkiye’nin desteğiyle Herson ilinde 500 konut inşa edilmesi planlanıyor. Bu girişimlerin Ukrayna’nın diğer bölgelerine de yayılması gerektiğini düşünüyorum.”


Emine Ceppar
İşgal Altındaki Kırım
Rus propagandası
Bunlara da bakın: