Ceppar: Günümüzde Kırım, Rusya Federasyonu’nun askeri üssü

Güncel
Elvina Khalilova
23 Ağustos 2020, 18:32
Elvina Khalilova
23 Ağustos 2020, 18:32

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, günümüzde Karadeniz için en büyük bölgesel tehdidin işgal altındaki Kırım’ın Rusya tarafından silahlandırılması olduğunu söyledi.

Krım.Realii haber ajansına konuşan Ceppar, “Rusya’nın Kırım’da nasıl davrandığını bakın. Kırım’da yapılan her şeyin tek amacı vardır: Askeri. Kırım’a Karadeniz’i görmeye gidenler orada altyapı geliştirilmesini görüyor. Evet, gelişmeler var. Ama tüm bu gelişmelerin amacı askeri. Yani günümüzde Kırım Rusya Federasyonu’nun askeri üssü diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“KARADENİZ BÖLGESİNDE DURUMU KONTROL EDECEK BİR PLATFORM OLUŞTURMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Bakan Yardımcısı Ceppar ayrıca işgal altındaki yarımada Rusya’nın bu tür hareketlerini gözlemleyecek ayrı bir platform oluşturulması gerektiğini de dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklamasında Ceppar, “Kırım’da test edilen ve eğitilen her şey daha sonra Akdeniz bölgesi de dahil olmak üzere başka bölgelere gönderiliyor. Rusya’nın Karadeniz’de tüm yaptıklarını takip edecek ve Karadeniz Bölgesinde durumu kontrol edecek bir platform oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunları ortaklarımızla da konuştuk. Böyle bir platformun olması bizim için önemlidir.” dedi.