Ceppar: BM'nin Kırım ile ilgili kararlarında güncellemeler yapılacak

Güncel
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 15:49
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 15:49

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, yakın zamanda Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da insan hakları ve yarımadanın askerileştirmesi ile ilgili güncellenmiş kararların, değerlendirilmek üzere Birleşmiş Milletlere (BM) sunulacağını söyledi.

LB.ua haber ajansına 11 Eylül 2020’de yaptığı açıklamada Ceppar, “Kırım’ın işgalini tanımama politikası, uluslararası siyasi baskı, yaptırım politikası dahil olmak üzere Rusya’ya baskı araçlarını savunmaya devam ediyoruz. Yakın gelecekte, işgal altındaki Kırım’da insan hakları ve yarımadanın silahlandırılması ile ilgili güncel kararlar sunulacak. İşgalin tanınmamasını sağlayan her bir karar, bildiri veya herhangi bir belgenin diplomatların özenli, günlük çalışmalarının sonucu olduğunu belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı. 

RUSYA KIRIM İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR

Ceppar ayrıca, Rusya’nın Kırım’ın işgalini tanıtmak için elinden gelen her şeyi yaptığını ifade etti. 

Konuyla ilgili açıklamasında Bakan Yardımcısı, “Pek çok ülkede, Rusya tarafından finanse edilen teşkilatlar kuruluyor. Bu teşkilatların üyeleri işgal edilen Kırım’a çeşitli ziyaretler gerçekleştirirken, ülkesini temsil ettiği görüntüsünü yaratmak istiyorlar. Yani bu insanlar işgali meşrulaştırmaya çalışıyor.” dedi.

“İNSANLARI KIRIM’I TERK ETMEYE ZORLUYORLAR”

Bununla birlikte Ceppar, işgal altındaki Kırım’da Ukrayna vatandaşlarına yönelik zulüm, okulların askerileştirilmesi ve propaganda konularına da değindi. 

Emine Ceppar bu konulardan bahsederken, “Bunlar arasında, Ukrayna kimliğinin bastırılması, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne yapılan zulüm, Ukrayna okullarının yok edilmesi yer alıyor. Kırım Tatar dili ve kültürü için de aynısı geçerlidir. Nüfus değiştiriliyor, Ukrayna taraftarı olan insanlar Kırım’ı terk etmek zorunda kalıyor, onların yerine ise Kırım’a Rusları getiriyorlar.  Bu, uluslararası insancıl hukuka göre bir savaş suçudur.” diye kaydetti.