Çavuşoğlu Kırım Platformu'nda, Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne olan desteğinin son derece güçlü olduğunu vurguladı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 15:02
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 15:02

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla oluşturulan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde konuştu. Bakan Çavuşoğlu, “Uluslararası toplum, bu uluslararası hukuk ihlaline karşı tek bir ses olmalıdır” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Dişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan ve bugün Kıyiv’de gerçekleştirilen Kırım Platformu’nun açılış zirvesine katıldı. Çavuşoğlu, Kırım Platformu girişimi ile Ukrayna’nın 30’uncu Bağımsızlık yıl dönümünden dolayı Başkan Volodımır Zelenskıy’ı kutladı. Zirvenin katılımcılarını selamlayarak konuşmasınabaşlayan Bakan Çavuşoğlu, Kırım’ın yasadışı ve meşru olmayan ilhakından bu yana 7 yıldan fazla zaman geçtiğini anımsattı. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğinin son derece güçlü olduğunu vurguladı.

ULUSLARARASI TOPLUMA, KIRIM’IN YASADIŞI İŞGALİNE TEK SES OLMA ÇAĞRISI

Çavuşoğlu, Kırım’ın Rusya tarafından işgali için “Uluslararası toplum, bu uluslararası hukuk ihlaline karşı tek bir ses olmalıdır” ifadeleri ile çağrıda bulundu. Kırım sorununun, sadece toprakla ilgili bir problem olmadığını, halkla, insanlarla da ilgili bir sorun olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Her ülkede Kırım Tatar kökenli vatandaşlar var, Türkiye’de de milyonlarca vatandaş yaşamaktadır.” dedi.

ÇAVUŞOĞLU’DAN, ZELENSKIY’E TEŞEKKÜR

Ünlü Kırım Tatar düşünür İsmail Gaspıralı’nın “Düşmek kolaydır, ancak tekrar ayağa kalkmak zordur” sözüne dikkat çeken Çavuşoğlu, “Ancak Tatarlar tarihlerindeki bütün zorluklardan sonra ayağa kalkmayı başarmış bir millettir. Bu kapsamda parlamentoya, Başkan Zelenskıy’e Kırım Tatarlarının Ukrayna’nın yerli halklarından biri olarak tanınmaları konusunda gösterdikleri çaba için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“KIRIM SORUNU’NU DİPLOMASİ VE BARIŞÇIL ŞEKİLDE ÇÖZMEK TEK YOL”

Bakan Çavuşoğlu, Kırım Plaformundaki konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Ümit ediyoruz ki; Kırım Platformu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ile yakın bir işbirliği içinde olacaktır. Bu platform aynı zamanda Kırım ile ilgili küresel bir farkındalık geliştirmek için bir yol olmalıdır. Özellikle uluslararası hukuk alanında önerilen parlamentolar arası temaslar, etkin kamu iletişimi, uzman seviyesindeki toplantılarla çalışmalara katkıda bulunacağına inanıyorum. Mevcut durumda bu problemin kolay bir çözümü yok ve maalesef BM mekanizmaları dahil olmak üzere uluslararası sistem bunu çözmek için iyi tasarlanmış durumda değil. Yine de diplomasi yoluyla barışçıl çözüm önümüzdeki tek yol. Bu da etkin bir koordinasyonu gerektirmekte. Bu zirve, çabalarımızı koordine etmek, barışçıl ve kalıcı bir çözüme ulaşmak amacıyla önemli bir başlangıcı oluşturacaktır. Kırım Ukrayna’dır.”