Büyükelçilik: İşgalcilerin, Ukrayna vatandaşlarına yönelik bu eylemlerini kınıyor, dost Türkiye’ye teşekkür ediyoruz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 10:58
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 10:58

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Kırım’daki Rus işgalcilerin 3-4 Eylül tarihlerinde 5 Kırım Tatarını hukuksuz şekilde alıkoymasına ilişkin açıklamada bulunarak kınadı. Büyükelçilik, aynı zamanda Kırım Tatarlarının alıkonulmasına ilişkin gösterdiği dayanışmasından ötürü Türkiye’ye teşekkür etti.

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki işgalci yönetimi Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya aralıksız devam ediyor. Rus işgalciler, 3-4 Eylül tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını alıkoydu. İşgalci Rusya’nın hukuksuz uygulamalarına peş peşe uluslararası tepki yağdı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının yayımladığı açıklama ile Kırım Tatarlarının alıkonulmasına ilişkin gösterdiği dayanışmasından ötürü Türkiye’ye teşekkür etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin söz konusu mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Kırım’daki insan haklarının kaba ihlalleri kabul edilemezdir. İşgalcilerin, Ukrayna vatandaşlarına yönelik bu eylemlerini kınıyor, dost Türkiye’ye dayanışmasından dolayı teşekkür ediyoruz.”

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Bu iki gün içinde alıkonulan Kırım Tatarların bulunduğu yeri öğrenmek için Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sözde Kırım Müdürlüğü binası önünde toplanan Kırım Tatar aktivistlere müdahale ederek, yaşlılar ve kadınlar dahil yaklaşık 40 kişiyi alıkoydu, bir Kırım Tatarını da darp etti. Gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’in de olduğu aktarıldı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.