Büyükelçi Sıbiga: Rusya, Kırım’dan Türkiye’ye gemi göndermek için usulsüzlük yapıyor

15 Ocak 2020, 19:08

Ukrayna medyasına röportaj veren Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye’nin işgal edilen Kırım limanlarıyla ilgili uluslararası yaptırımlara uyarak yasak koymasına rağmen, Kremlin yönetiminin, gemilerin navigasyon sisteminde usülsüzlük yaptığını bildirdi.

Andriy Sıbiga, Ukrayna haber kaynağına verdiği röportajda, “Gerçekten, bazı şirketlerin taşımacılık yaptığını reddetmiyorum. Ancak Türkiye’de işgal edilen Kırım limanları ile iş birliği yasaktır. Yani bu limanlar kapalıdır. Maalesef, yasa dışı yapılan seferler oluyor. Ve bunlar sistematik değil. Onlar (Rusya) sahtekarlık yapıyor.” ifadeleri kullandı. 

“KIRIM LİMANINDAN ÇIKARAK TÜRKİYE’YE GİREN GEMİLERDE USULSÜZLÜK YAPILIYOR”

Büyükelçi Sıbiga, söz konusu durumun, gemilerin navigasyonunu kapatarak ve belgelerde usulsüzlük yaparak gerçekleştiğini ifade etti. Rusya’nın, işgal altındaki Kırım limanlarından kaldırdığı gemilerin Türkiye limanlarına demir attığı ve gemiye ait navigasyon bilgilerinin, sanki Rusya limanlarından çıkmış gibi hazırlandığını bildirdi.

“KONUYU TÜRKİYE’YE BİLDİRDİK, ORTAK HAREKET EDECEĞİZ”

Ayrıca, Sıbiga, ellerinde, bu gemilerin isimleri, onların sahipleri ve başka bilgilerin yer aldığını kaydetti. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye tarafını, bu gemilerin hareketi hakkında  bilgilendirdiklerini belirtti. Sıbiga, konuyla ilgili açıklamasında, “Tabii ki, Türkiye bu kontrolü yapıyor ancak ortada bir sahtekarlık var. Bu durumu, çözmek için birlikte hareket etmek gerekiyor. Ortak müdahale etmek için Türkiye ile istişarelerde bulunacağız. Ayrıca, hiçbir feribot bağlantısı yok, bunların hepsi melez savaşın bir parçası” dedi.

KIRIM’A LİMANLAR AÇILDI YALANI YENİDEN SAHNEDE

Rus basını, Kasım 2019’da işgal altındaki Kırım ve Türkiye arasında sözde deniz seferlerinin yenileneceğine dair yeni bir yalan habere imza attı. Türkiye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, konuyla ilgili Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunarak bu haberi kesin bir dille yalanlamıştı.

Andriy Sıbiga
feribot
Türkiye
Ukrayna Büyükelçiliği
Bunlara da bakın: