Borrell ve Michel, Kırım Platformu Zirvesine katılacaklarını teyit etti

Haberler
Anife Bilal
21 Nisan 2021, 14:13
Anife Bilal
21 Nisan 2021, 14:13

Ukrayna, Kırım Platformuna daha fazla ülkenin katılmasını sağlamak için çalışmalara devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Kırım Platformu açılış zirvesine katılacaklarını bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in, 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek olan Kırım Platformunun açılış zirvesine şahsen katılacağı duyuruldu. 19 Nisan 2021 tarihinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın katılımıyla düzenlenen gayri resmi AB üye ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısının ardından açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Başkan Charles Michel ve ben, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde yapılması planlanan Uluslararası Kırım Platformu Zirvesine katılacağımızı teyit ettik. Bu Kırım’ın yasa dışı ilhak girişimine dikkat çekmek ve Ukrayna’ya daha geniş desteğimizi ifade etmek için önemli bir fırsat olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Daha önce ABD’nin Kırım Platformu Zirvesine üst düzeyde katılım göstereceği bildirilmişti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.