BM: Refat Çubarov’un davası uluslararası standartların ihlalidir

Haberler
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 20:15
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 20:15

Rusya, işgal altına aldığı Kırım Yarımadası’nda insan hakları, uluslararası hukuk ve insancıl hukuk ihlallerini devam ettiriyor. Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu, Ukrayna’daki insan hakları durumuna ilişkin 33. raporunu hazırladı.

BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonu Başkanı Matilda Bogner, bugün Ukrayna’daki insan hakları durumuna ilişkin hazırlanan 33. raporu sundu. Rapor, 1 Şubat 2021-31 Temmuz 2021 dönemi kapsıyor. İşgal edilen Kırım’daki baskıların devam ettiğini vurgulayan Bogner, “Kırım’da, 3-4 Eylül’de evlerinde yapılan aramadan sonra Rus kolluk kuvvetleri görevlileri tarafından Kırım Tatarları alıkonuldu. Dış dünyayla temasları olmadan gözaltına  tutuldular ve avukatlara erişimleri engellendi. Bunlardan biri Nariman Celal, Kırım Tatar halkını temsil eden Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) Başkan Yardımcısıdır. İki diğer erkekle birlikte onu sabotaj düzenlemekle suçladılar ve hapsettiler. Diğer iki kişi idari suç işlemekle suçlanarak 14 ve 15 gün tutuklama cezasına çarptırıldı. Bu insanlara destek vermek için barışçıl bir şekilde toplanan 58 insan alıkonuldu ve para cezalarına çarptırıldı.” diye anlattı.

FSB İŞKENCE UYGULUYOR

Ayrıca Bogner, BM Ukrayna İnsan Hakları Gözlem Misyonunun işgal altındaki Kırım’da işkence ve kötü muamele vakalarını kayda geçirdiğini belirterek, “Örnek olaylardan biri; FSB görevlilerin 10 Mart’ta gazeteci Vladislav Yesipenko’yu alıkoyması ve daha sonra ona işkence uygulaması. Mağdurun, kendisine işkence uygulayan kişileri tespit etmesine rağmen, Soruşturma Komitesi resmi olarak bu kişilerle ilgili soruşturma başlatmaya reddetti.” dedi.

ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALLERİ SÜRÜYOR

İşgalcilerin KTMM Başkanı Refat Çubarov’a karşı açtığı sözde davaya değinen Misyon Başkanı, “Kırım’da adil yargılanma hakkı ihlal edilmeye devam etti. Ukrayna anakarasında yaşayan ve 26 Şubat 2014’te Kırım Parlamentosu önünde düzenlenen miting sırasında yaşanan toplu kargaşayı organize etme suçlaması çerçevesinde gıyaben 6 yıl hapis cezasına mahkum edilen KTMM Başkanı Çubarov’un davası uluslararası standartların ihlalidir.” ifadelerini kullandı.