Birleşik Krallık'tan yenilenmiş Kırım Kararının kabul edilmesi ile ilgili açıklama

Haberler
E. K.
17 Aralık 2020, 21:00
E. K.
17 Aralık 2020, 21:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda 16 Aralık 2020 tarihinde, yenilenen “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’da (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu” kararı kabul edildi. Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu vurgulayan Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçiliği, söz konusu kararı memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

Birleşik Krallık’ın, Rusya’yı işgal ettiği yarımadadaki sistemik insan hakları ihlallerine derhal sona erdirmeye çağıran Kırım kararının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığı bildirildi. Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçiliğinin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık, Rusya’yı sistemik insan hakları ihlallerini derhal sona erdirmeye, yasa dışı olarak gözaltına alınan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmaya ve insan hakları gözlemcilerine Kırım’a koşulsuz erişim sağlamaya çağıran Kırım kararının BM Genel Kurulunda kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyor. Kırım Ukrayna’dır.” ifadelerine yer verildi.

ABD DE MEMNUNİYETLE KARŞILADIĞINI BİLDİRDİ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği de, Kırım’da insan hakları durumuna ilişkin kararı memnuniyetle karşıladığını kaydederken, Rusya’yı alıkoyduğu Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmaya çağırmıştı. BM Genel Kurulunda 16 Aralık 2020 tarihinde kabul edilen karar için 64 ülke “evet” oyu kullanırken, Rusya başta olmak üzere 23 ülke karşı oy kullandı ve 86 ülke çekimser kaldı.

BM GENEL KURULU, KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE YÖNELİK KARARI KABUL ETTİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık tarihinde, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ile ile ilgili yenilenmiş kararı kabul etti. Kabul edilen kararda, Rusya’nın insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk alanındaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtildi. BM Genel Kurulu, Rusya’nın Kovid-19 salgınını yarımadada haksız kısıtlayıcı önlemler almak için kullandığını ve nüfusa yönelik baskıyı yoğunlaştırdığını vurguladı.

Kararda, Rusya’nın Kırım sakinlerinin Ukrayna eğitim sistemine erişimini engellediği belirtilirken, Ukrayna vatandaşlarının dini haklarının ihlal edildiği de kaydediliyor. Rusya’nın kasıtlı olarak milli kimliği koruma imkanını engellediği, vatandaşlığı değiştirmeye zorladığı ve yarımadanın demografik yapısını değiştirmeye yönelik bilinçli politika izlediği belirtilen Kararda, Rusya Federasyonu’na uluslararası izleme misyonları için Kırım’a engelsiz ve tam erişim sağlama çağrısı yer alıyor.

Bu, BM Genel Kurulunun işgal altındaki Kırım’daki insan hakları meselelerine ilişkin beşinci ve Rusya’nın Ukrayna yarımadasını ilhak etme girişimine uluslararası tepki bağlamında dokuzuncu kararıdır.