Birleşik Krallık'tan Rusya'ya Kırım'daki ihlallere son verme çağrısı

Haberler
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 13:23
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 13:23

Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons, Kalançak kontrol noktasını ziyaret etti ve Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarları ile Kırımlı iç sığınmacılarla bir araya geldi. Ziyaret sonrası Simmons, Rusya’ya işgal edilen Kırım’daki baskıları sonlandırması ve yarımadayı Ukrayna’ya geri vermesi çağrısında bulundu.

Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçisi Melinda Simmons, 5 Kasım 2020 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç ile birlikte Herson bölgesine ziyaret düzenlemişti. Ziyaret sırasında Büyükelçi, işgal altındaki Kırım ile Herson Bölgesi arasındaki geçici idari sınırda bulunan Kalançak kontrol noktasını ziyaret etti ve Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarları ile Kırımlı iç sığınmacılarla bir araya geldi.

“RUS İŞGALİNİN İNSANLARIN HAYATLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ GÖRDÜM”

Görüşmeden sonra Birleşik Krallık’ın Kıyiv Büyükelçiliğinden sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Büyükelçi Melinda Simmons’ın Herson bölgesine ziyaret düzenlediği ve Rus işgalinin insanların hayatlarının üzerindeki etkisini öğrenmek için bölgede yaşayan Kırım Tatar aktivistler ile işgalden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan insanlarla bir araya geldiği bildirildi.

RUSYA’NIN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Açıklamada, “İhlaller arasında; ailelerin bölünmesi, Ukrayna vatandaşlarına vatanlarından sürgün edilmeleri tehdidiyle Rus vatandaşlığının dayatılmasının yanı sıra siyasi güdümlü alıkoymalar, Kırım Tatarları dahil olmak üzere etnik ve dini gruplara uygulanan baskı gibi insan hakları ihlalleri yer alıyor.” denildi ve Birleşik Krallık’ın, Rusya’yı derhal insan hakları ihlallerini durdurmaya ve Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermeye davet ettiği belirtildi.

“KIRIM TATARLARININ TOPLULUKLARINI VE VATANLARINI SAVUNMASI İLHAM VERİCİ”

Evlerini terk eden Kırım Tatarlarının anlattıkları hikayeleri duymanın çok acı verici olduğunu belirten Büyükelçi, “Ancak bu harika insanların topluluklarını ve vatanlarını savunmak için bir araya geldiğini görmek ilham vericiydi.” ifadelerini kullandı.