Birleşik Krallık, "Kerç Köprüsü" yaptırımlarını genişletti

Ekonomi
Anife Bilal
05 Ekim 2020, 11:13
Anife Bilal
05 Ekim 2020, 11:13

Birleşik Krallık, yasa dışı Kerç Köprüsü inşaatında yer alanlara karşı uygulanan yaptırımları genişletme kararı aldı. 

Birleşik Krallık Maliye Bakanlığı 2 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlali nedeniyle mali yaptırımlara tabi tutulan kişi ve şirketlerin listesini güncellediğini bildirdi.

Yaptırım listesine, işgal edilen Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı şekilde inşa edilen Kerç Köprüsü inşaatında yer alan kişi ve şirketler eklendi.

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN KERÇ KÖPRÜSÜ YAPTIRIMI

Listeye, Rusya ile işgal altındaki Kırım arasında yolcu treni ulaşımını sağlayan Grand Service Express Ulaşım Şirketi Genel Müdürü Aleksandr Ganov ve 2015 yılında Kerç Köprüsünün yasa dışı inşaatında yer alan Stroygazmontaj şirketinin Altyapı Projeleri Genel Müdür Yardımcısı Leonid Rıjenkin dahil edildi.

Listeye ayrıca, Lenpromtransproekt, Berkakit-Tommot-Yakutsk Demiryolu İnşaat Müdürlüğü, Kırım Birinci Sigorta Şirketi ve Kırım Demiryolu olmak üzere 4 şirket eklendi.

KERÇ KÖPRÜSÜ

Rusya, 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını işgal ettikten sonra Kırım’ı Rusya’yla bağlamak amacıyla 2017 yılında Kerç Boğazı üzerinden yasa dışı şekilde köprü inşa etmeye başladı. Yasa dışı Kerç Köprüsü’nün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2019 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Daha sonra, 23 Aralık 2019’da Kerç Boğazı’nda yasa dışı olarak inşa edilen Kerç köprüsünün demir yolu bölümünü faaliyete geçirdi. 30 Haziran 2020’den itibaren ise Kerç Köprüsü’ndeki yük treni seferleri düzenlemeye başladı.

Avrupa Birliği (AB), Kerç Köprüsü’nün yapımında yer alan 6 şirkete karşı Temmuz 2018’de yaptırım uygulamaya başladı. 2 Ekim 2020 tarihinde ise AB, yasa dışı Kerç Köprüsü inşaatında yer alanlara uygulanan yaptırımları genişleterek, yaptırım listesine 2 kişi ve 4 şirketi daha ekledi.