Bir Kırım Tatarı daha siyasi tutsak olarak tanındı

Haberler
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 17:39
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 17:39

Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi, Rus işgal yönetimi tarafından, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Kırım Tatarı İsmet İbragimov’u siyasi tutsak olarak tanıdı. Memorial İnsan Hakları Merkezine göre, İbragimov siyasi nedenlerden ötürü Rus işgalci yönetim tarafından kovuşturuluyor.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, bugün yaptığı açıklamada, işgalci yönetim tarafından yasa dışı bir şekilde alıkonulan Kırım Tatarı İsmet İbragimov’u uluslararası kriterlere göre, siyasi tutsak olarak tanıdığını açıkladı. Merkezden yapılan açıklamada, “İbragimov’un dini özgürlük hakkını şiddet içermeyen bir şekilde yerine getirdiği için kovuşturulduğunu düşünüyoruz. Mevcut bilgilere, o dini faaliyetlerini durdurmak ve işgal altındaki Kırım sakinlerinin aktif sivil faaliyetlerini bastırmak amacıyla bir suçu olmadan alıkonuldu.  İsmet İbragimov’u derhal serbest bırakmaya talep ediyoruz.” denildi.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenledi. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonuldu. FSB, baskın sırasında evinde bulunamayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkardı. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı aldı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçluyor.