Bariyev: Kırım'daki işgalci yönetim, 2019'da bir çok toplu baskın düzenledi

Güncel
Anife Bilal
02 Ocak 2020, 19:05
Anife Bilal
02 Ocak 2020, 19:05

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Eskender Bariyev, 2019 yılında işgal edilen Kırım’da bir çok toplu baskının düzenlendiğine dikkat çekti.

Krım.Realii’ye konuşan Bariyev, “Geride bıraktığımız sene özellikle çoklu tutuklamalarla aklımızda kalacak. Örneğin, mart ayındaki olayları hatırlayın. Birçok Kırım Dayanışması aktivistinin evinde arama yapıldı ve pek çok insan alıkonuldu. Bunlar, topluma ve uluslararası örgütlere, Kırım’daki insan hakları hakkında bilgi vermeye çalışan insanlar. Bu da, işgalci yönetimin uluslararası topluma aktif bir şekilde bilgi aktarmamızdan hoşlanmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“TÜM SUÇLAMALAR FSB ÇALIŞANLARININ VE GİZLİ TANIKLARIN İFADELERİNE DAYANIYOR”

Bununla birlikte 2019 yılında dini sebeplerden dolayı da bir dizi alıkoymanın gerçekleştiğini vurgulayan Bariyev, “Rusya’da Hizb-ut Tahrir yasaklı örgütlerin listesinde bulunuyor. Bu da Rus kolluk kuvvetlerine yeni insanları alıkoyma fırsatı veriyor. Bununla birlikte Hizb-ut Tahrir davası kapsamında Rusya Ceza Kanunun 205.5. maddesi kullanılıyor. Ancak söz konusu maddenin 2. fıkrası (terör örgütünün üyesi olmak) yerine 1. fıkrası uygulanılıyor ve insanlar terör örgütünü kurmakla suçlanıyor. Mahkeme ise hayatı boyunca hiç suç işlemeyen insanlar hakkında 17-20 yıl hapis cezası veriyor. Ayrıca tüm suçlamalar, FSB çalışanlarının ve gizli tanıkların ifadelerine dayanıyor.” dedi.

Bariyev ayrıca, geçen sene kaybolan birçok kurbanın da ölü bulunduğunu belirtti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2019 yılı içinde cansız bedenlerine ulaşılan Kırım Tatarları şu şekilde: Rıdvan Lyumanov, Raşid Yagyayev  ve Fahri Mustafayev.