Bakan Kuleba: Kırım'ın Rusya tarafından işgali Karadeniz'deki güvenliği baltaladı

Haberler
Anife Bilal
06 Ekim 2021, 15:14
Anife Bilal
06 Ekim 2021, 15:14

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ve askerileştirmesinin Karadeniz’deki güvenlik durumunu baltaladığını ve ticaret için engeller oluşturduğunu ifade etti. Bakan Kuleba, Ukrayna ile NATO üyesi ülkelerin yakın iş birliği sayesinde bölgedeki güvenlik dengesinin yeniden sağlanabileceğini vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, dün Varşova Güvenlik Forumu çerçevesinde düzenlenen “Baltık Denizi’nden Karadeniz’e Kadar: Bölgenin Stratejik potansiyelini Keşfederken” isimli panele konuşmacı olarak katıldı. Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin çok ciddi sonuçlara yol açtığını belirten Kuleba, “Kırım’ın Rus işgali, Ukrayna toprak bütünlüğünü ihlal etmenin yanı sıra Karadeniz’deki güvenlik durumunu da yok etti, uluslararası düzene darbe vurdu. Şu an Karadeniz’de daha fazla NATO varlığına ve Karadeniz ülkeleri arasında daha yakın işbirliğine ihtiyaç duyuluyor. Ortak çabalarla ve birlikte çalışarak güvenlik dengesini yeniden kurabiliriz.” dedi.

İşgalden dolayı Karadeniz bölgesindeki ticaretin de zarar gördüğüne dikkat çeken bakan, şu ifadelere yer verdi:

Karadeniz her zaman deniz ticaretiyle ünlü olmuştur. Şimdi ise bu ticaret Rusya Federasyonu’nun eylemleri nedeniyle tehdit altında. Ticaretin korunması için de Karadeniz’de güvenlik dengesinin yeniden sağlanması gerekli”

Ayrıca Kuleba, panele katılan Türkiye, Finlandiya ve Polonya Dışişleri Bakanlarına Ukrayna’ya verdikleri destek ve Kırım Platformu’na katılmalarından dolayı teşekkür etti.