"Bahçesaray Efsaneleri" adlı oyununun galası bugün yapılacak

Haberler
Anife Bilal
21 Aralık 2021, 15:17
Anife Bilal
21 Aralık 2021, 15:17

Kıyiv Genç Seyirciler Tiyatrosu’nda, Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev’in “Bahçesaray Efsaneleri” adlı oyunu sahnelenecek. Oyunun gala gösteriminin bugün yapılacağını bildiren Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, “Oyunun amacı çocukları; Kırım Tatar adetleri, folkloru, halk müziği ve dansları ile tanıştırmaktır.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Kıyiv Genç Seyirciler Tiyatrosu’nda Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev’in “Bahçesaray Efsaneleri” adlı oyununun gala gösteriminin bugün düzenleneceğini bildirdi. Oyunun amacının çocukları, Kırım Tatar halkının adetleri, folkloru, müzik ve dansları ile tanıştırmak olduğunu belirten Umerov, “Evet, bizim adetlerimiz farklı, evimizde farklı dilde konuşuyoruz, farklı milli kıyafetleri giyiyoruz ama biz de zor zamanlarda Ukrayna bağımsızlığı için mücadele ediyoruz çünkü burası bizim vatanımız.” dedi.

ASTEM Vakfının bu projenin ortaklarından biri olduğunu belirten Umerov, “Özellikle, Kırım işgal altında kalmaya devam ederken bu tür kültür etkinlikleri oluşturmak ve desteklemek çok önemli. Kırım’daki insanlara, Ukrayna’nın toprakları için hem kültürel hem de diplomatik mücadeleyi sürdürdüğünün sinyalini vermek önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Umerov, oyununun Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev tarafından yazılıp yönetildiğini aktarırken, müziklerin Kırım Tatar besteci Usein Bekirov tarafından bestelendiğini belirtti.

“Bahçesaray Efsaneleri” adlı oyunu konusu, “Gezginler”, “Bir Kaşık Tuz”, “Yetmiş Zanaatın Şehri”, “Çömlekçinin Vasiyeti” adlı dört Kırım Tatar masalına dayanmaktadır. Oyun ayrıca, 22 ve 26 Aralık’ta sahnelenecek.