Babası, eşi ve kardeşi Rus esaretinde olan Fatma İsmailova'dan tek kişilik eylem

Haberler
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 22:36
Anife Bilal
25 Aralık 2020, 22:36

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un eşi Fatma İsmailova, Rusya’nın baskılarına karşı tek kişilik eylem düzenledi. Ayrıca İsmailova, siyasi tutsak Enver Omerov’un kızı ve siyasi tutsak Riza Omerov’un da kardeşi.

Fatma İsmailova, Akmescit’in Kamenka semtinde bugün tek kişilik eylem düzenledi. Kırım Dayanışması teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, eşi, babası, erkek kardeşi siyasi tutsak olan kadının birkaç saat boyunca otobüs durağı yanında tek kişilik eylem düzenlediği bildiridi. İsmailova, işgalci Rusya’nın baskıcı politikalarına ve Rus mahkemelerinin verdiği hukuksuz ağır cezalara çekmeye çalıştı.

RUSLAR BABASINI, EŞİNİ VE KARDEŞİNİ HAPSE ATTI AMA O YILMADI!

Tek kişilik eylen düzenleyen Fatma İsmailova “Eşime 13,5 yıl hapis cezası. Kardeşime 13, babama ise 19 yıl hapis cezası. Ne için? Devlet terörünü durdurun!” yazılı pankartı açtı.

KARASUBAZAR GRUBU HAZİRAN 2019’DAN BERİ ALIKONULUYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu. İşgalciler 3 Kırım Tatarını Rusya’da yasak olan örgütü organize etmek ve faaliyetlerine katılmakla suçladı.

İşgalciler, Mart 2020’de uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım Tatar siyasi tutsakları, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’ya sevk etmişti.

İKİ GÜN ÖNCE RUS SAVCI ÜÇ KIRIM TATARI İÇİN TALEP ETTİĞİ AĞIR CEZALARI AÇIKLADI

Rus savcı 23 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen duruşmada Enver Omerov için 19 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 1 yıl 9 ay denetimli serbestlik cezası, Riza Omerov (Enver Omerov’un oğlu) için 13 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 6 ay denetimli serbestlik cezası, ayrıca Ayder Cepparov için 18 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 1 yıl 2 ay denetimli serbestlik cezası talep etti.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi 18 Temmuz 2019 tarihinde Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.