Azerbaycan'dan Kırımoğlu'na ödül

Haberler
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 12:38
Anife Bilal
16 Haziran 2021, 12:38

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 44 gün süren Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan’a verdiği destekten dolayı ödüle layık görüldü. Kırımoğlu’na ödülü Azerbaycan Cumhuriyeti Uluslararası Sosyal ve Siyasi Süreçler Araştırmaları Merkezi Başkanı Samir Adıgözelli takdim etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Uluslararası Sosyal ve Siyasi Süreçler Araştırmaları Merkezi Başkanı Samir Adıgözelli ve beraberindeki heyet, dün Kıyiv’deki Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ofisini ziyaret etti. Görüşme sırasında Adıgözelli, 2020 Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan’a verdiği destekten dolayı Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Harıbülbül Ödülünü takdim etti.

KTMM Başkanı Refat Çubarov yaptığı konuşmada, Azerbaycan ile Ukrayna’nın dış saldırgana karşı mücadele ve toprak bütünlüğünü koruma gibi ortak sorunlara sahip olduğunu belirterek, Karabağ Savaşı’ndan galip çıkan Azerbaycan’ı tebrik etti. KTMM Başkanı, “Kırım’ın da Ukrayna egemenliği altına geri döneceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti. Öte yandan Kırımoğlu, Karabağ sorununun çözümünde Rusya’nın arabuluculuk yapması ile ilgili endişe duyduğunu ifade etti.

Görüşmeye katılan Ukrayna’daki Azerbaycan diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu, Azerbaycan Türklerinin Kırım Tatarlarına destek verdiğini ve her zaman dayanışma gösterdiklerini vurguladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Uluslararası Sosyal ve Siyasi Süreçler Araştırmaları Merkezi Başkanı Samir Adıgözelli, Azerbaycan Türkleri ile Kırım Tatarlarının kardeş halklar olduğunu belirterek, “Azerbaycan’ın kendi toprakları için yürüttüğü savaşta verdiğiniz destek için size minnettarız.” dedi. Adıgözelli konuşmasını “Türkün Türkten başka dostu yoktur” sözüyle bitirdi.