Ayşe Seytmuratova: İşgalciler, Kırım Tatar yaşlılarını soyuyor

18 Aralık 2019, 15:21

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Ayşe Seytmuratova, Kırım’a döndükten sonra yarımadada açtığı huzurevinin işgalci yönetim tarafından soyulduğunu bildirdi.

Krım.Realii’ye konuşan Ayşe Seytmuratova, 1999’da Kırım’a döndükten sonra sürgün edilen Kırım Tatarları için huzurevi açtığını, şu an bu huzurevinin Akmescit (Simferopol) Yaşlılar ve Engelliler Bakımevinin bir şubesi olduğunu ifade etti.

AYŞE SEYTMURATOVA: YAŞLILARI SOYUYORLAR BU BİR KANUNSUZLUKTUR

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Ayşe Seytmuratova, “Her şeyi sağlıyordum, kendi paramı oraya yatırdım. Bugün, bu huzurevine ne yapıyorlar? Müdür yok, müdür yardımcısı yok, muhasebeci yok. Huzurevini, Akmescit Yaşlılar ve Engelliler Bakımevinin bir şubesi yaptılar. Bu yaşlıları soyuyorlar. Onlar yüksek bir miktar emekli maaşlar alıyor ancak bu paralar Akmescit Bakımevine gidiyor. Huzurevinde ise, 5 kilo patates, 3 kilo soğan, biraz et veriliyor. Geçen sene Kurban Bayramı’nda çok dana ve kuzu eti bağışlanmıştı; ancak Akmescit Bakımevi müdürü gelip neredeyse her şeyi aldı. Çok kızmıştım. Böyle bir şey nasıl olur? Zaten sürgünden zarar gören yaşlıları soyuyor. Bu bir kanunsuzluktur.” ifadeleri ile işgalcilerin Kırım Tatar halkına yaşattığı durumu ortaya koydu.


Ayşe Seytmuratova
Kırım Tatarları
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: