Avukatlar, Rusya'da 13 Kırım Tatar siyasi tutsağı ziyaret etti

Haberler
E. K.
14 Aralık 2020, 20:18
E. K.
14 Aralık 2020, 20:18

Avukat Edem Semedlayev, Siyar Paniç ve Refat Yunus, Salavat’ta (Başkurdistan Cumhuriyeti, Rusya) cezaevindeki siyasi tutsakları ziyaret ettiler. Bu cezaevlerinde işgalci Rusya tarafından siyasi nedenlerle 13 Kırım Tatarı alıkonuluyor: Vadim Siruk, Ruslan Zeitullayev, Ayder Saledinov, İnver Bekirov, Rüstem İsmailov, Müslim Aliyev, Emil Cemadenov, Üzeir Abdullayev, Emir Üsein Kuku, Enver Seytosmanov, Refat Alimov, Arsen Cepparov ve Teymur Abdullayev.

Avukat Semedlayev, Paniç ve Yunus, Rusya’nın Salavat şehrinde bulunan iki cezaevindeki Kırım Tatar siyasi tutsakları ziyaret etti. Kırım Tatar siyasi tutsakların durumu hakkında Kırım Dayanışması grubuna açıklamada bulunan avukatlar, Müslim Aliyev’in güya yaptığı 80 ihlal nedeniyle hücreye atıldığını, daha tutukevinde kaldığı zamanda yaptığı iddia edilen ihlallere Aliyev’in itiraz etme fırsatının bile olmadığını belirtti. Aliyev’i “dokuz ay boyunca katı şartlar altında tutma” kararının alındığı bildirildi.

İNVER BEKİROV’DA KORONAVİRÜS ŞÜPHESİ

60 yaşındaki İnver Bekirov’un Kovid-19’un neden olduğu zatürre olduğundan şüphelenildiği ancak hastalığın seyri sırasında kendisine test yapılmadığı aktarılırken, siyasi tutsağın çok kilo kaybettiği de belirtildi. Refat Yunus, “Kırım’dan çok uzakta bile hissettikleri destek için (siyasi tutsaklar) cemaate teşekkürlerini bildirdiler. Herkese çok selamları var. Onları unutmamalarını ve mutlaka geri döneceklerinin söylenmesini istediler.” ifadelerini kullandı. Kovid-19 teşhisi konulan Teymur Abdullayev ile görüşemediklerini bildiren avukatlar, siyasi tutsağın ikinci bir test yapılmasını beklediğini belirtti.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18, Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.

DÜZMECE HİZB-UT TAHRİR DAVASI: BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.
Haziran 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.