Avukatlar, Kırım Tatar siyasi tutsakların alıkonulduğu kötü şartları anlattı

Haberler
Anife Bilal
10 Temmuz 2020, 22:27
Anife Bilal
10 Temmuz 2020, 22:27

Rusya’nın Moskova bölgesinde bulunan Vlasiha Askeri Temyiz Mahkemesi, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) tutukluluk sürelerinin uzatılmasına karşı verilen itiraz dilekçesini reddetti.

Reddedilen dilekçelerle birlikte, siyasi tutsaklar 14 Eylül 2020 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edecek.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklama yapan avukatlar Emil Kurbedinov ve Rüstem Kamilev mahkemenin video bağlantısı aracılığıyla yapıldığını bildirdi.

SİYASİ TUTSAKLAR ÇOK KÖTÜ ŞARTLAR ALTINDA ALIKONULUYOR

Avukatlar, siyasi tutsak Abdulganiyev’in hücre cezasında alıkonulduğunu ve sadece haftada bir kere 10 dakika duş almasına izin verildiğini, ayrıca siyasi tutsak duş aldığı sırada banyodaki ışığın kapatıldığını, suların ya sıcak ya da soğuk aktığını anlattı. Abdulganiyev’in banyo yapamadığı için vücudunun her yerinde döküntünün oluştuğunu bildiren avukatlar, siyasi tutsağın bu sebeple cilt doktoruna başvurduğunda doktorun kendisinde bir sorunun olmadığını söylediğini ifade etti.

Bunun dışında siyasi tutsakların alıkonuldukları hücrelerin çok havasız olduğunu ve havaların çok sıcak olmasına rağmen onların neredeyse hiç havalandırılmadığı belirtildi.

KÖTÜ ŞARTLAR BİR BASKI ARACI OLARAK KULLANILIYOR

Avukat Kurbedinov, “Abdulganiyev kötü şartları şikayet eden ilk siyasi tutsak değil. Daha önceki gün birkaç siyasi tutsak hücrelerin çok havasız olduğunu bildirmişti. Siyasi tutsaklar kimseye iftira atmadıkları ve suçlarını kabul etmedikleri için onlara baskı uygulamak amacıyla tutukevlerinde böyle şartlar  oluşturuluyor.” dedi. Avukatlar ilgili durum konusunda şikayet dilekçesi vereceklerini belirtti.