Avukat Nikolay Polozov, Refat Çubarov'un davasından bir kere daha uzaklaştırıldı

Haberler
Anife Bilal
16 Ağustos 2021, 17:47
Anife Bilal
16 Ağustos 2021, 17:47

Avukat Nikolay Polozov bir kere daha Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov’un davasından uzaklaştırıldı. Rus mahkemesi, işgalcilerin KTMM Başkanı Refat Çubarov hakkında açtığı düzmece davaya güya “çıkar çatışması” nedeniyle Polozov’un katılmasına izin vermedi.

Avukat Nikolay Polozov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesinin, 1 Haziran’da KTMM Başkanı Refat Çubarov hakkında aldığı karara itiraz etti. Avukatın itirazı, bugün Soçi’deki Üçüncü Genel Temyiz Mahkemesinde görülecekti ancak Rus savcı Yelena Barsukov’a “çıkar çatışması” bahanesini ileri sürerek Polozov’un davadan uzaklaştırılmasını talep etti. Üçüncü Genel Temyiz Mahkemesi savcının talebini kabul etti. Böylece avukat Nikolay Polozov’un KTMM Başkanı Refat Çubarov’u savunması bir kere daha engellendi.

ÇİYGÖZ’Ü SAVUNMASINI BAHANE ETTİLER

Duruşmadan sonra açıklamalarda bulunan avukat Polozov, “Duruşma başlar başlamaz savcı Barsukova benim davadan uzaklaştırılmam için talepte bulundu. Sebebi ise daha önce bu davada sanık olan Ahtem Çıygöz’ü savunmamdı; güya Ahtem Çiygöz Refat Çubarov’un toplu kargaşanın organize edilmesinde rol oynadığını söyledi. Savunma tarafı ise Ahtem Çiygöz’ün davasının duruşma tutanaklarına dayanarak Çiygöz’ün böyle bir ifadeyi hiçbir zaman kullanmadığını belirtti. Hatta Ahtem Çiygöz ile Refar Çubarov’un tutumlarının aynı olduğunu ve ikisinin de suçlamaları kabul etmediğini ayrıca kovuşturmanın yasa dışı olarak yürütüldüğünü düşündüğünü söyledim.” diye anlattı.

SORUNSUZ ŞEKİLDE ÇUBAROV’U SAVUNMASINA İZİN VERİLMİŞTİ

Savunma avukatı davadan uzaklaştırıldığı için mahkeme duruşmayı 9 Eylül 2021 tarihine erteleme kararı aldı. Açık bir şekilde düzenlenen duruşmaya ayrıca dinleyici olarak Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Başkonsolosu Taras Malışevskiy katıldı. Bilindiği gibi daha önce Polozov, işgalci mahkemenin çeşitli bahaneler uydurarak kendisine Refat Çubarov’u savunmasına izin vermediğini ancak Soçi’deki Üçüncü Genel Temyiz Mahkemesinin kendisine sorunsuz bir şekilde Çubarov’u temsil etmesine izin verdiğini duyurmuştu.

İŞGALCİLERDEN KTMM BAŞKANINA 6 YIL HAPİS CEZASI

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, bugün yapılan duruşmada KTMM Başkanı Refat Çubarov’un 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu binası önünde güya “toplu kargaşa organize etmekten” suçlu bulunduğunu açıkladı. İşgalci mahkeme, gıyaben yargılanan Refat Çubarov hakkında 6 yıl hapis cezası, 200 bin para cezası ve 200 saat zorunlu kamu hizmeti cezası kararı aldı.

SÖZDE SORUŞTURMA KOMİTESİNDEN SUÇLAMA

Kırım’da Sözde Soruşturma Komitesi, 31 Mart 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a “suçlama” yöneltti.

İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sözde Soruşturma Komitesi, Refat Çubarov’un 25 Şubat 2014 tarihinde yardımcısı olan Ahtem Çiygöz’e, Kırım Parlamentosu binası önünde “toplu kargaşayı organize etme talimatı” verdiğini ileri sürdü. İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov’a; Rusya Ceza Kanunu’nun 212. maddesinin 1. fıkrası (şiddet içeren toplu kargaşa organize etmek), 280. maddesinin 1. fıkrası (Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrı) ve 280.1. maddesinin 2. fıkrası (Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma çağrıları) çerçevesinde sözde suçlama yöneltti.

AVUKAT POLOZOV’UN ÇUBAROV’U SAVUNMASINA İZİN VERİLMEDİ

Hatırlanacağı üzere, Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemede, 22 Haziran 2020 tarihinde, işgalcilerin Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov hakkında açtığı düzmece davayı görülmeye başlamıştı.  Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi hakimi Viktor Vasilyev, avukat Nikolay Polozov’un KTMM Başkanı Refat Çubarov’u savunmasına izin vermemişti. Şu an işgalci mahkemede Çubarov’u işgalciler tarafından atanan avukat temsil etti.

SÖZDE 26 ŞUBAT DAVASI

Hatırlanacağı üzere, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisinin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde “26 Şubat davası”nı başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kargaşa organize etmek” suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlandı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

Akmescit’teki sözde Merkez Bölge Mahkemesi 19 Haziran 2018 tarihinde, Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.