Asan Ahtemov: Bu hayvanların bana yaptıklarından sonra hiçbir şeyden korkmuyorum

Haberler
Anife Bilal
07 Ekim 2021, 15:09
Anife Bilal
07 Ekim 2021, 15:09

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçler tarafından düzmece bir dava kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov, bulunduğu tutukevinden Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov’a mektup yazdı. Rolan Osmanov, siyasi tutsak Ahtemov’un mektubunu Kırım Haber Ajansına (QHA) iletti. Ahtemov mektupta, “Beni merak etme. Bu hayvanların bana yaptıklarından sonra ben artık hiçbir şeyden korkmuyorum.” ifadelerine yer verdi.

İşgalci güçler tarafından işkenceye maruz bırakılan Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Ahtemov’un Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov’a mektup yazdığı mektup bugün QHA’ya ulaştı. Asan Ahtemov, 24 Eylül 2021 tarihinde Kırım Tatarca yazdığı mektupta kendisine destek veren herkese teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

Bu hayvanlara inanmayarak doğrusunu yapıyorsun. Söylediği şeylerin yüzde 99’u yalan. Tüm inceleme sonuçları yalan… Beni merak etme, bu hayvanların bana yaptıklarından sonra ben artık hiçbir şeyden korkmuyorum! Her gün bana baskı uyguluyorlar ama bir fayda göremezler. Biliyorum her şey güzel olacak. Yakın zaman içinde bir araya gelip bir kutlama yapacağımıza inanıyorum. Bu kötü yerde başıma gelen çok şeyi size anlatmak istemiyorum. Her gün savaş gibi, ama beni merak etme.”

QHA’ya konuşan Rolan Osmanov mektubun kendisine, Asan Ahtemov’un avukatı aracılığıyla iletildiğini bildirdi. Asan Ahtemov’a posta ile iki mektup gönderdiğini anlatan Osmanov, “Bana gönderilen mektup avukatın yanında yazıldı. Tutsak avukat aracılığıyla mektuplar iletilebiliyor.” diye belirtti.

Ayrıca Ahtemov’u üç yıldır tanıdığını aktaran Osmanov, “Asan’ın tutuklaması annesini çok etkiledi, kadın hala kendine gelemedi” dedi. Bilindiği gibi, Asan Ahtemov’un alıkonulduğu gün Rus işgalci güçleri, ayrıca kardeşi Arsen Ahtemov’u alıkoyarak ona 15 gün tutuklama cezası vermişlerdi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürüldü. FSB tarafından, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığı bildirilirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiği iddia edildi. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un (sözde) itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 193. maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.