AP milletvekillerinden Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek mektubu

Haberler
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 18:21
Anife Bilal
31 Aralık 2020, 18:21

Avrupa Parlamentosundan (AP) bir grup milletvekili, Rusya ve işgal edilen Kırım’da alıkonulan dört Ukrayna vatandaşına destek mektubu yazdı. AP milletvekillerinin mektup yazdığı Ukrayna vatandaşları arasında Kırım Tatar siyasi tutsakları Remzi Bekirov ve Osman Arifmemetov bulunuyor.

Bir grup Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili, Kırım Tatar siyasi tutsak, yurttaş gazeteci Remzi Bekirov ve Osman Arifmemetov’a destek mektubu yazdı. AP milletvekilleri, işgal edilen Kırım’daki baskıları korkusuzca geniş kitlelere ulaştıran Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’un hikayelerinden çok etkilendiklerini belirtti.

AP MİLLETVEKİLLERİ, KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

ZMINA insan hakları örgütü tarafından dün yayımlanan mektupta, “Biz, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Kırım’daki insan hakları ihlallerini dikkatle takip ediyoruz. Kolluk kuvvetlerinin uyguladığı; insan kaçırma, tutuklama ve aktivistlere saldırı gibi baskıların cezasız kaldığını görmek çok acı verici. Aktivistlere yapılan saldırılar mutlak korku atmosferini yarattı.” denildi.

Milletvekilleri işgal edilen yarımadadaki baskılar hakkında bilgileri yaymaya devam edeceklerini kaydederek, “Bizim amacımız; Prag, Brüksel, Strasbourg, Cenevre ve Avrupa’nın diğer kentlerinde yaşayan olabildiğince çok insana Kırım’ın işgali ve insan hakları ihlalleri sorunları arkasında gerçek insanların bulunduğunu ulaştırmaktır.” ifadelerini kullandı.

Mektup AP milletvekilleri; Marketa Gregorova, Ondrej Kovarik, Andrius Kubilius, Reinhard Butikofer, Viola von Cramon-Taubadel girişimiyle hazırlandı ve 22 milletvekili tarafından imzalandı.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un bulunduğu yeri hala belli değil. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.

İKİNCİ AKMESCİT GRUBUNUN DAVASI 5 GRUBA BÖLÜNDÜ

Ağustos 2020’de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan 25 Kırım Tatarı (İkinci Akmescit Grubu) hakkında yürütülen sözde ön soruşturmanın sona erdiği bildirildi. Avukatlar, işgalcilerin İkinci Akmescit Grubu’nu 5 gruba böldüğünü ve her grubun davasının ayrı ayrı inceleneceğini aktardı. Avukatlar davanın bölünmesinin “mahkeme sürecini” zorlaştıracağını kaydetti.