Anton Korıneviç: Kırım Platformu Açılış Zirvesi yarımadanın işgalden kurtarılmasına dair bir belgeyle sonuçlanacaktır

Haberler
Anife Bilal
23 Haziran 2021, 12:51
Anife Bilal
23 Haziran 2021, 12:51

Kırım’ı işgalden kurtarma çabaları birleştirmek için oluşturulan Kırım Platformunun açılış zirvesi, 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korınevıç, zirvenin sonucunda Kırım’ın Rus işgali ile ilgili tüm önemli konuları kapsayan bir belgenin kabul edilmesinin beklendiğini anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korınevıç, Kırım Platformu Açılış Zirvesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. ABD Alman Marshall Fonu tarafından, dün organize edilen “Kırım Platformu Zirvesi: Ukrayna ve transatlantik ortakları Kırım’ın askerileştirilmesi sorununu nasıl çözebilir?” başlıklı tartışma panelinde konuşan Korınevıç, “Bize göre, 23 Ağustos’ta Kıyiv’de düzenlenen zirvenin, Kırım’ın Rus işgali ile ilgili tüm önemli konuları ve sorunları kapsayan bir belgenin kabul edilmesiyle sonuçlanması çok iyi bir sonuç olacak.” dedi.

“KIRIM İÇİN ULUSLARARASI BİR PLATFORMA İHTİYAÇ DUYULUYOR”

Korınevıç’e göre, şu anda BM Genel Kurulu ve AKPM de dahil olmak üzere, uluslararası düzeyde Kırım’ı işgalden kurtarma konusunda birçok diplomatik ve insan hakları çabaları sarf ediliyor fakat Kırım ile ilgili tüm konuların tartışılabileceği kapsamlı uluslararası bir platforma ihtiyaç duyuluyor. Kırım Temsilcisi, Kırım Platformunun daimi bir süreç olacağını ve ancak Kırım işgalden kurtarıldıktan sonra sona ereceğini belirtti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.