AKPM, İnsan Hakları Komiseri Mijatovic'i Kırım’a göndermenin yollarını arıyor

04 Mart 2020, 11:27

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rick Dams, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović’in işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirmesi için bir formül aradıklarını bildirdi. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, en son 2014 yılında Kırım’ı ziyaret etmişti.

“UMARIM BİR YOL BULURUZ”

Deutsche Welle (DW) haber ajansına konuşan Dams, işgal edilen Kırım’a düzenlenmesi planlanan ziyaretle ilgili henüz bir çözümün bulunamadığını belirtti. Dams, “Umarım bununla ilgili bir yol buluruz. Fakat herkesin bildiği sebeplerden dolayı bunu yapmak hiç kolay olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Dams, AKPM Başkanı olarak işgal altındaki Kırım’a ziyarete ilişkin bir çözüm bulmak için diplomatları da konuya dahil ettiğini ifade etti. Dams, “Bana göre, İnsan Hakları Komiserinin en azından orada insan haklarıyla ilgili neler yaşandığını anlamak için haritada Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkesinin sınırları içinde bulunan bir coğrafi noktayı ziyaret etmesi gerekmektedir” dedi.

Bilindiği üzere, Ekim 2019’da Rus basını, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović’in işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını iddia etmişti.


AKPM
Dunja Mijatovic
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: