AKPM'de Kırım Tatarlarının durumu ile ilgili karar onaylanacak

Haberler
Anife Bilal
21 Haziran 2021, 15:04
Anife Bilal
21 Haziran 2021, 15:04

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) yaz dönemi genel kurul çalışmaları Strazburg’da başladı. Genel kurul çalışmaları çerçevesinde AKPM’nin, Rusya’nın Kırım’ı işgali bağlamında Kırım Tatarlarının haklarını korumaya yönelik kapsamlı bir karar alınması planlanıyor.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, AKPM yaz dönemi genel kurul çalışmalarının bugün başladığını duyurdu. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Umerov, “Ukrayna için bu oturum çok önemli. Çarşamba günü, geçici işgal altında bulunan Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının haklarının korunmasına ilişkin ‘Kırım Tatarlarının Durumu’ başlıklı kararın incelenmesi ve tartışılması planlanıyor. Bu belge, Kırım’da özellikle Kırım Tatarlarına karşı işlenen sistematik ihlaller üzerine birkaç yıl süren çalışmaların sonucudur. Kararda, Rusya’yı Kırım’ın işgaline son verme, siyasi aktivistlerin cinayet ve kaçırma vakalarının şeffaf soruşturmasını yapma ve Kırım Tatarlarına yönelik uygulanan baskılara son verme çağrısı bulunuyor.” diye bildirdi.

“KIRIM’DA KIRIM TATARLARINA RUS IRK AYRIMCILIĞI” BAŞLIKLI RAPOR

Daha önce, Kırım Tatarlarının durumuna ilişkin münazara ve oylamanın 23 Haziran günü yapılacağı bildirilmişti. Etkinlikte; İzlanda Korsan Partisi ve AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu temsilcisi Thorhildur Sunna Aevarsdottir (İzlanda, SOC) “Kırım’da Kırım Tatarlarına Rus Irk Ayrımcılığı” başlıklı rapor sunacak. Karar tasarısında, “Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin Rusya tarafından işgali 2014 yılının başından beri devam ediyor ve Kırım Tatarları ağır hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldı.” ifadesine yer verildi.