Akmescit'teki Kalgay Sultan Sarayı'nın bulunduğu bölgede kilise inşa ediliyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Haziran 2021, 21:40
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Haziran 2021, 21:40

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki Kırım Tatarlarının kültürel mirası yok edilmeye devam ediyor. QHA’nın bölgedeki kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Kırım Tatarlarının kültürel miras anıtı olan Kalgay Sultan Sarayı’nın kalıntılarının bulunduğu tarihi alanda, bu hafta başından bu yana kilise inşaatı çalışmaları başlatıldı. Akmescit’teki Vorovskiy sokağında Kırım Tatarlarının kültürel anıtı olan sarayın olduğu bölgede 2015 yılında da benzer bir çalışma başlatılmış ancak sonradan durdurulmuştu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, Akmescit’teki (Simferopol) eski Kalgay Sultan Sarayı’nın bulunduğu bölgede, kilise inşaatı çalışmalarına başladı. İşgalcilerce alınan kararlarla birlikte, Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarının kültürel mirası acımasızca talan edilecek. Gazeteci Edem Dudakov’un bölgedeki yaşananlara dair aktardığı bilgiler şu şekilde:

Kalgay Sultan Sarayı’nın bulunduğu yerde, bir Yunan, 2014 yılında şehir yönetiminden arsa aldı. Ve o arsada, ev ve kilise inşa ettirmeye başladı. Müftülük, bu bizim milli mirasımız olan yerleri mahkemeye verse de kaybetti. O Yunan şahıs, mahkeme kararı ile yine inşa çalışmalarını başlattı.

KIRIM TATAR HALKININ TARİHİ MİRASI TAHRİP EDİLİYOR

Diğer taraftan, Edem Dudakov, bölgeden kayda aldığı video ile şunları aktardı:

“Bu gördüğümüz yerde eskiden Kalgay Sultan Sarayı bulunuyordu. Şimdi ise burada kilise inşa ediliyor. İşte, haç görülüyor. Son bir haftadır çalışmalar devam ediyor. Kalgay Sultan Sarayı’nın olduğu arazi olarak değerlendirirsek iki yapı bu arazinin yarısında yerleşiyor. Biri burası ve burada ise kilise olacak. Hatırlatmak isterim ki, bu yerde kültürel katmana ait arkeolojik objeler bulundu. Bu yerde eskiden Kalgay Sultan Sarayı bulunuyordu. Ama gördüğünüz gibi çok ilginç kültürel eserlerin bulunmasına rağmen bizim kültürel varlığımız bu arazide tamamen yok ediliyor.”

Bir açık hava görseli olabilir
Kalgay Sultan Sarayı’ndaki inşaat çalışmaları

KALGAY SULTAN SARAYI

Tarihi bilgilere göre I. Mengli Giray Han tarafından Kalgay Sultan makamı oluşturuldu. Genelde yeni atanan hanın akrabaları Kalgay olarak belirleniyordu. Kalgay Sultan’ın konağı Akmescit’in güneybatı bölgesinde şimdiki Petrov Vadisinin Vorovski sokağına çıktığı bölgede olduğu varsayılıyor.

Sarayın 15-16. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor. 17. yüzyıl belgelerine göre sarayda Kalgay Sultan’a bağlı divanın toplantı salonu da dahil olmak üzere 200 oda bulunmaktaydı. Yanında mutfak kompleksi ve saray muhafızlarının odaları bulunuyordu. Saray önündeki büyük meydanda 15-16. yüzyıllarda I. Mengli Giray tarafından inşa edilen cami yer alıyordu.

300 yıllık ömrü olan Kalgay Sultan Sarayı ve Akmescit’in ilk ortaçağ yapılarından birisi olan Mengli Giray Camisi 1783 yılında Kırım’ın ilhakı sırasında yıkıldı. 18. yüzyılın sonlarından itibaren sarayın bulunan alanda bira fabrikası kuruldu. Kırım Hanlığı devrinden kalan çeşme “Petrov çeşmesi” adıyla halk tarafından kullanılmaktaydı.

Saray kompleksi ve caminin bulunduğu tahmin edilen alanda şu ana dek arkeolojik araştırmalar yapılmadı. Kalgay makamının, Kırım ve Akmescit’in tarihi için büyük önem taşıdığından dolayı Kırım Müftülüğü Kalgay Sultan sarayı ve I. Mengli Giray camisinin bulunduğu alanın müzeye dönüştürülmesi amacıyla arkeolojik araştırmalar yapılmasını istemişti.